Chiny: Zjednoczenie z Tajwanem jest nieuniknione

Tajwan nie może zgodzić się na zostanie częścią Chin zgodnie z propozycją Pekinu w myśl modelu "jeden kraj, dwa systemy" - powiedziała prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w czasie przemówienia wygłoszonego po zaprzysiężeniu jej na drugą kadencję na stanowisku głowy państwa.

Aktualizacja: 20.05.2020 09:06 Publikacja: 20.05.2020 08:49

Chiny: Zjednoczenie z Tajwanem jest nieuniknione

Foto: AFP

arb

Tsai oceniła, że relacje między Tajwanem i Chinami osiągają "historyczny punkt zwrotny".

- Oba państwa mają obowiązek znaleźć sposób koegzystowania przez długi czas i przeciwdziałania intensyfikacji antagonizmów i różnic (między nimi) - stwierdziła prezydent Tajwanu.

- Chciałabym powtórzyć słowa "pokój, równorzędność, demokracja i dialog. Nie zaakceptujemy zastosowania przez władze w Pekinie formuły "jedno państwo, dwa systemy" do zdegradowania Tajwanu i podważenia status quo. Będziemy trwać twardo przy tej zasadzie - powiedziała Tsai.

Tymczasem chińskie Biuro ds. Tajwanu w reakcji na słowa Tsai wydało komunikat, zgodnie z którym Pekin będzie trzymał się formuły "jedno państwo, dwa systemy" i "nie pozostawi miejsca na działania separatystyczne Tajwanu zmierzające do (pełnej) niepodległości" wyspy.

"Ponowne zjednoczenie (ang. reunification) jest historycznie nieuniknione dla chińskiego narodu" - głosi komunikat. "Jesteśmy zdecydowani co do tego i mamy pełne możliwości, by bronić suwerenności i integralności terytorialnej" - czytamy w komunikacie. 

Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne
Kraj
Końskie: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki starli się w debacie. Krzysztof Stanowski: Wszystkich nie ma
Kraj
Wydarzenia radomskie 1976 roku ponownie trafią pod lupę śledczych
Materiał Promocyjny
EFNI Wiosna w Warszawie: o polskiej prezydencji i przyszłości rynku pracy