Sylwia Spurek do KE: Czy zostanie rozszerzone postępowanie przeciw Polsce?

Europosłanka Sylwia Spurek w złożonej interpelacji zapytała Komisję Europejską o rozszerzenie zakresu postępowania z art. 7 przeciwko Polsce. To reakcja na piątkowe wydarzenia z Warszawy.

Aktualizacja: 09.08.2020 13:12 Publikacja: 09.08.2020 12:47

Sylwia Spurek

Sylwia Spurek

Foto: EP/Marc Dossmann

W piątek na Krakowskim Przedmieściu w centrum stolicy doszło do protestu przeciwko decyzji sądu o dwumiesięcznym areszcie dla „Margot” z kolektywu Stop Bzdurom.

Aktywista LGBT Michał Sz. (dane z dokumentu tożsamości, użyte przez prokuraturę - Sz. używa imienia Małgorzata) decyzją sądu został aresztowany na dwa miesiące w związku ze sprawą napaści na samochód fundacji Pro Life. Brał także udział w wywieszaniu warszawskich pomników, w tym Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu, tęczowymi flagami. Jednak nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji, zastrzega, że aresztowanie Sz. nie ma nic wspólnego z tą akcją.

W związku z wydarzeniami z Warszawy europosłanka Sylwia Spurek skierowała do Komisji Europejskiej interpelację, w której zapytała o rozszerzenie zakresu postępowania z art. 7 przeciwko Polsce.

"Czy w reakcji na te wydarzenia Komisja podejmie kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom LGBTI w Polsce, w tym aktywistom i aktywistkom podejmującym akcje, których celem jest zwrócenie uwagi na sytuację osób LGBTI?" - zapytała Spurek.

Europosłanka chce również wiedzieć, "jaki jest stan prac nad mechanizmem powiązania środków unijnych z respektowaniem zasady praworządności i kiedy KE użyje tego mechanizmu wobec Polski"

Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne
Kraj
Końskie: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki starli się w debacie. Krzysztof Stanowski: Wszystkich nie ma
Kraj
Wydarzenia radomskie 1976 roku ponownie trafią pod lupę śledczych
Materiał Promocyjny
EFNI Wiosna w Warszawie: o polskiej prezydencji i przyszłości rynku pracy