Dlaczego media?
Nauka jest kosztowna, więc potrzebne jest nam przyzwolenie globalne na wydawanie na nią pieniędzy podatników. Tu rola mediów jest nie do przecenienia. Muszą przekonać społeczeństwo, że stoimy przed wieloma zagrożeniami cywilizacyjnymi i problemami związanymi z nauką, jak energetyka, ochrona zdrowia, braki wody pitnej, zmiany klimatu, i to nauka musi na nie odpowiedzieć.
Dlaczego nauka europejska wciąż nie może dorównać amerykańskiej?
W Stanach jest kilka tysięcy uniwersytetów i szkół wyższych - tych najlepszych zaledwie kilka. Za to są finansowane w sposób i na takim poziomie, który trudno nam sobie wyobrazić. W Europie, również w Polsce, próbujemy iść inną droga - przez równe finansowanie. I dlatego najwięcej osiągamy w nauce na dobrym, średnim poziomie.To jednak za mało, potrzeba takiej nauki, która wytycza nowe horyzonty, a o to przecież chodzi.
Mamy wpływ na rzeczywistość
Rada Legislacyjna
"Rzeczpospolitej"
ŚLEDŹ NAS
Dlaczego biznes nie inwestuje w naukę w Polsce?
W Polsce jeszcze nie ma dużego biznesu, który mógłby inwestować w naukę. A do tego, żeby przyciągnąć zagranicznych inwestorów, brakuje nam infrastruktury. Środki europejskie co prawda pozwolą nam ją zmienić, ale dopiero za jakieś siedem do dziesięciu lat. Biznesmeni nie są działaczami charytatywnymi, chcą zarobić. My musimy im pokazać, że mamy takie narzędzia, wyposażenie i mądrych ludzi, że jeśli jest problem do rozwiązania, to my to zrobimy lepiej i taniej niż jakaś instytucja w Niemczech czy w USA. Stany są bardzo drogie, a mimo to większość biznesu woli płacić w Stanach. Musimy się zastanowić dlaczego.