375 lat temu, 12 września 1637 roku, w Warszawie odbył się ślub króla Władysława IV Wazy i Cecylii Renaty Habsburżanki. Dzień później Cecylia Renata została koronowana na królową Polski. Na podstawie tekstów z archiwum "Rzeczpospolitej", z dodatków "Władcy Polski" i "Oręż polski"
Próżno w nich szukać namiętności, jak w związku Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną czy Jana Sobieskiego z Marią Kazimierą. Nie inaczej było w wypadku Władysława i Cecylii Renaty. I nie chodziło tu o różnicę wieku: w końcu dzielące ich 16 lat nie było barierą w znalezieniu wspólnego języka. Królowa nie była kobietą, o jakiej marzył Władysław. Wprawdzie powiła mu dwoje dzieci - Zygmunta Kazimierza i Marię Annę Izabellę, ale chłopiec zmarł w wieku 7 lat, dziewczynka zaś miesiąc po narodzinach. Ukojenie i miłość znalazł natomiast w ramionach kochanki. Była nią Jadwiga Łuszkowska, mieszczka lwowska, z którą prawdopodobnie miał syna - Władysława Konstantego. Cecylia Renata zmarła w 1644 roku. Rokpóźniej drugą żoną Władysława została francuska księżniczka, spokrewniona z Paleologami Ludwika Maria Gonzaga.
Nawiasem mówiąc, za panowania Władysława IV w stosunkach polsko-francuskich bywało różnie. Niemiłym akcentem była sprawa uwięzienia w 1638 roku Jana Kazimierza przez Francuzów pod zarzutem szpiegostwa. Królewicz, płynąc do Hiszpanii, aby zostać wicekrólem Portugalii, nieopatrznie zawinął do francuskiego portu: najwyraźniej zapomniał, że Burbonowie i hiszpańscy Habsburgowie nie darzą się sympatią. Rzecz jasna afera miała drugie dno: kardynał Richelieu mścił się za odrzucenie propozycji przymierza antyhabsburskiego i małżeństwo Władysława IV z Cecylią Renatą. Królewicza zwolniono poprawie dwóch latach i jak widać afera tylko chwilowo pogorszyła stosunki polsko-francuskie.
WŁADYSŁAW IV - KOLEKCJONER TYTUŁÓW
Władysław IV Waza, syn Zygmunta III i Anny Habsburżanki, urodził się w 1595 roku. Zebrał chyba najwięcej tytułów spośród wszystkich naszych monarchów: tytułował się królem Polski, wielkim księciem litewskim, ruskim, pruskim, mazowieckim, żmudzkim, inflanckim, smoleńskim, siewierskim, czernihowskim oraz dziedzicznym królem Szwedów, Gotów i Wandalów, wybranym wielkim księciem moskiewskim. Tytuły szwedzkie zawdzięczał ojcu.