Aktualizacja: 02.08.2018 12:40 Publikacja: 05.08.2018 00:01
Papież i kardynałowie na konsystorzu w Watykanie, lipiec 2018 r. Ubiegło- i tegoroczne nominacje kardynalskie Franciszka są wsparciem wspólnot małych, z peryferii Kościoła, ubogich, dotkniętych prześladowaniem.
Foto: AFP
Styczeń 2017, w Watykanie trwa cykliczna wizyta biskupów z Laosu i Kambodży. „To tam są jacyś chrześcijanie?", zdziwienie połączone z ironią nasuwa się spontanicznie w wielu komentarzach. Reakcja trochę usprawiedliwiona – katolicy w Laosie stanowią mniej niż 1 proc. społeczeństwa. Ale ta mała trzódka to ponad 40 tys. konkretnych osób: ponad 40 tys. oryginalnych historii życia i dróg wiary w warunkach nieraz okrutnych prześladowań.
Uwagę papieża zwraca zwłaszcza mało znany w świecie bp Louis-Marie Ling Mangkhanekhoun. „Siła Kościoła pochodzi z małych Kościołów, które są prześladowane, dyskryminowane i torturowane. To one są energią Kościoła, jego bolesnym sercem i kręgosłupem", mówi wyraźnie poruszonemu jego świadectwem Franciszkowi.
Z planów likwidacji Funduszu Kościelnego wciąż niewiele wyszło, jednak rządzący zdecydowali się go lekko uszczuplić. Beneficjentami będą mniejszości narodowe i etniczne.
Ksiądz Tomasz Z., w którego mieszkaniu w Dąbrowie Górniczej w sierpniu 2023 roku odbyła się impreza o seksualnym charakterze, został usunięty ze stanu duchownego - poinformowała Kuria Diecezjalna w Sosnowcu.
Choć kardynał Stanisław Dziwisz twierdzi, że nigdy nie miał kontaktu z mężczyzną, który oskarżył go o wykorzystanie seksualnie, to pełnomocnik duchownego przyznaje, że hierarcha był przez niego szantażowany. Były sekretarz papieża Jana Pawła II został wezwany na przesłuchanie przez Państwową Komisję ds. przeciwdziałania pedofili?
Były sekretarz papieża Jana Pawła II kardynał Stanisław Dziwisz zostanie wezwany na przesłuchanie przez Państwową Komisję ds. przeciwdziałania pedofili - informuje Onet.
W "Nowennie o czystości kapłanów”, którą arcybiskup Stanisław Gądecki wysłał do księży archidiecezji poznańskiej, zbrodnia pedofilii zestawiana jest z aktami homoseksualnymi oraz z "promowaniem ideologii LGBT".
Watykan poinformował w najnowszym komunikacie, że papież „miał spokojną noc i odpoczął”. Franciszek od ponad tygodnia walczy z chorobą – z powodu obustronnego zapalenia płuc przebywa w klinice Gemelli w Rzymie.
Papież Franciszek pozostaje w stanie ciężkim - przekazała Stolica Apostolska. U głowy Kościoła katolickiego utrzymują się poważne problemy oddechowe związane z astmą i zapaleniem płuc.
Włoskie media rozpisują się w piątek o tym, że papież – który od ponad tygodnia przebywa we włoskim szpitalu – może zrezygnować z powodu choroby. Franciszek choruje na obustronne zapalenie płuc. Szczególnie podatny jest on na tego typu infekcje – w młodości zachorował bowiem na zapalenie opłucnej i usunięto mu część jednego płuca.
Stan zdrowia papieża Franciszka „nieznacznie się poprawia” – wynika z najnowszej informacji, przekazanej przez Watykan.
Papież Franciszek, który zmaga się w szpitalu z obustronnym zapaleniem płuc, jest w stabilnym stanie, a wyniki ostatnich badań krwi wykazały „nieznaczną poprawę” - poinformował Watykan w najnowszym komunikacie.
„Papież miał spokojną noc” – poinformował we wtorek Watykan, odnosząc się do stanu zdrowia papieża Franciszka, który przebywa w Poliklinice Gemelli w Rzymie z powodu obustronnego zapalenia płuc.
Papież Franciszek ma obustronne zapalenie płuc. Otrzymuje kortykosteroidy i antybiotyki w związku z infekcją polimikrobiologiczną. Jest jednak w dobrym nastroju – poinformowało biuro prasowe Watykanu.
W najnowszym komunikacie Watykanu poinformowano, że papież Franciszek, który przebywa obecnie w szpitalu, nie weźmie udziału w aktywnościach zaplanowanych na najbliższy weekend. Z tego powodu nie odbędzie się audiencja jubileuszowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas