Kanadyjscy biskupi przepraszają za nadużycia w katolickich szkołach dla tubylców

Konferencja Episkopatu Kanady wydała oświadczenie, w którym przeprasza za nadużycia, do których dochodziło w działającej od 1863 do 1998 r. sieci ok. 130 szkół stacjonarnych, przez które przeszło ok. 150 tys. uczniów.

Publikacja: 24.09.2021 22:17

Dziecięce buty, ustawione jako symbol ofiar sieci dawnych szkół stacjonarnych, przed kościołem pw. ś

Dziecięce buty, ustawione jako symbol ofiar sieci dawnych szkół stacjonarnych, przed kościołem pw. św. Franciszka Ksawerego w rezerwacie Kahnawake, po tym jak w maju odkryto szczątki 215 indiańskich dzieci w nieoznaczonych grobach w Kamloops, w Kolumbii Brytyjskiej.

Foto: PAP/PA / THE CANADIAN PRESS/Graham Hughes

qm

Choć dziś tubylcza ludność kraju stanowi około 8 proc. spośród blisko 40 mln mieszkańców, połowa dzieci umieszczonych w takich zakładach wywodziła się z rodzin indiańskich. W ramach forsownej asymilacji nie mogli tu używać rodzimych języków. Zdaniem powołanej w 2015 r. Komisji Pamięci i Pojednania wiele dzieci padło ofiarą przemocy i nadużyć seksualnych. Ocenia się, że przynajmniej 6 tys. zmarło z powodu zimna, niedożywienia, katastrofalnych warunków bytowych. Ich ciała nie zostały oddane rodzinom.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Kościół
Pogrzeb papieża Franciszka. Watykan ogłosił datę
Kościół
Wołodymyr Zełenski jedzie na pogrzeb papieża Franciszka
Kościół
Nie żyje papież Franciszek
Kościół
Donald Trump przyjedzie na pogrzeb papieża Franciszka
Kościół
Fawele, największe wyzwanie dla Franciszka. Jak papież walczył o katolicką Amerykę Łacińską