19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 07:19 Publikacja: 30.08.2022 20:57
Foto: Adobe Stock
W związku z kryzysem energetycznym mamy wzrost cen gazu, prądu etc. W spółdzielniach i wspólnotach rosną czynsze drastycznie, a szacuje się, że pójdą jeszcze wyżej (podobnie jak opłaty za media w domach jednorodzinnych). Rodzą się więc pytania, co się stanie, kiedy ludzie przestaną płacić rachunki, bo nie będzie ich na to stać. Jakie sankcje na nich mogą spaść?
Jeśli lokator jest bezpośrednio stroną umowy z dostawcą mediów, to zaprzestanie płacenia rachunków spowoduje, że do lokalu przestanie być dostarczany prąd, gaz itp. Jeśli płatność za media stanowi część opłat ponoszonych na rzecz właściciela lokalu, to zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów (art. 11 ust. 2) brak płatności za trzy pełne okresy stanowić może podstawę do wypowiedzenia przez właściciela umowy. Skuteczne wypowiedzenie umowy najmu lub innej uprawniającej do korzystania z lokalu stanowić może podstawę do wytoczenia powództwa o eksmisję.
Niewykluczone, że w najbliższy czwartek Państwowa Komisja Wyborcza wróci do sprawy dotacji dla PiS. Jakie są możliwe scenariusze postępowania?
Darowizna pieniężna przekazywane na rachunek służący spłacie obciążającego obdarowanego kredytu bankowego, spełnia warunek udokumentowania i korzysta z pełnego zwolnienia dla zerowej grupy podatkowej czyli najbliższej rodziny.
Poczta Polska informuje o obniżce opłat za abonament RTV, z której można skorzystać do 25 stycznia. Mogą na nią liczyć osoby, które zapłacą abonament za cały rok z góry. Zaoszczędzić można również płacąc za okres dłuższy niż miesiąc.
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Od nowego roku wędkarzy czeka sporo zmian dotyczących dostępu do polskich łowisk oraz opłat za wydanie zezwoleń na amatorski połów ryb. Wszystko z powodu zamknięcia programu „Nasze Łowiska”. Jakie zasady obowiązują obecnie?
Obniżki cen powinny zostać wymuszone przez rynek. Trzeba doprowadzić do tego, żeby wzrosła konkurencyjność wytwarzania, a nie dalej ingerować w poziom cen – mówi Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska.
Rząd wygasza mrożenie cen energii dla samorządów. Rynkowe ceny spadają, co potwierdzają największe miasta w Polsce, które już teraz płacą mniej niż mrożona stawka. Są jednak jeszcze miasta, gdzie płaci się więcej.
Wysokość stawek za energię na 2025 r. jest już znana. Ceny energii dla gospodarstw domowych nie ulegną zmianie przynajmniej do września. W przypadku samorządów maksymalna cena zostanie utrzymana do końca I kwartału. Biznes na preferencje już nie może liczyć.
Pomimo gróźb premiera Fico o zaprzestaniu wspomagania Ukrainy dostawami prądu, słowacki operator elektroenergetyczny zapewnia, że Słowacja nie pozostawi sąsiada bez pomocy. Oba kraje obowiązuje ważny kontrakt.
Firmy korzystające z cen maksymalnych energii elektrycznej zobowiązane są do złożenia oświadczenia o pomocy publicznej do 28 lutego 2025 roku.
Prosumenci dostaną więcej czasu na złożenie wniosków o dotacje z programu "Mój Prąd 6.0" - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przedłużającą zamrożenie cen prądu do końca września 2025 roku.Do końca marca przyszłego roku zamrożone ceny energii będą miały też samorządy i podmioty użyteczności publicznej.
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu i brytyjskiego Urzędu Energii Atomowej (UKAEA) opracowali pierwszą na świecie baterię diamentową, która wykorzystuje odpady nuklearne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas