Górski Karabach: Zawieszenie broni, ale walki trwają?

Azerbejdżan poinformował, że - pomimo obowiązującego w Górskim Karabachu zawieszenia broni - pozycje azerskiej armii w tym rejonie zostały ostrzelane. Z kolei władze Górskiego Karabachu twierdzą, że musiały odpierać ataki azerskich żołnierzy - informuje Reuters.

Aktualizacja: 12.10.2020 11:31 Publikacja: 12.10.2020 11:15

Górski Karabach: Zawieszenie broni, ale walki trwają?

Foto: AFP

arb

W sobotę w Górskim Karabachu, w którym od 27 września trwają najintensywniejsze walki od 1994 roku, gdy zamieszkiwana przez etnicznych Ormian enklawa w Azerbejdżanie stała się de facto niezależna od władz Baku, weszło w życie zawieszenie broni.

Zawieszenie broni wynegocjowane w czasie rozmów w Moskwie miało umożliwić obu stronom wymianę więźniów i odzyskanie ciał poległych żołnierzy.

W niedzielę Azerbejdżan zbombardował jednak pozycje ormiańskiego pułku - co miało być odpowiedzią na atak rakietowy przeprowadzony przez Ormian na budynek cywilny.

Armenia zaprzecza, jakoby dokonała takiego ataku.

W poniedziałek resort obrony Azerbejdżanu poinformował, że siły ormiańskie regularnie atakują pozycje azerskiej armii w rejonie Górskiego Karabachu i ostrzeliwują miasta Terter i Agdam znajdujące się na terytorium Azerbejdżanu.

Z kolei władze Górskiego Karabachu twierdzą, że ich siły doznają strat ze strony sił azerskich prowadzących zakrojone na dużą skalę operacje wojskowe na terenie enklawy, w rejonie Hadrut.

Bliskim sojusznikiem Azerbejdżanu jest Turcja, z kolei Armenię łączy sojusz obronny z Rosją co budzi obawy o możliwość wybuchu na Kaukazie większego, międzynarodowego konfliktu.

Konflikty zbrojne
Rusłan Szoszyn: Wkraczamy w czwarty rok wojny w Ukrainie. Co zaserwuje nam Putin?
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski zmienia strategię. „Możemy negocjować z Putinem”
Konflikty zbrojne
Zełenski ma dla Trumpa ofertę wartą miliardy. Jakie złoża Ukraina chce udostępnić USA?
Konflikty zbrojne
Koreańczycy na wojnie przeciw Ukrainie: odeszli, by powrócić
Konflikty zbrojne
Ukraińcy przesuwają 50 tys. żołnierzy do brygad frontowych