Sikorski: Polska i sąsiedzi Ukrainy mają obowiązek zestrzelenia rosyjskich rakiet

Nie tylko Ukraina, ale cały Zachód powinien trzymać Putina w niepewności, a jednym z błędów, jakie popełniamy konsekwentnie, jest wcześniejsze informowanie Putina, co zrobimy, a czego nie - powiedział w wywiadzie dla „Financial Times” szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Publikacja: 02.09.2024 09:43

Radosław Sikorski

Radosław Sikorski

Foto: PAP, Marcin Obara

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 922

Radosław Sikorski powiedział w wywiadzie dla „Financial Times”, że Warszawa ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom, niezależnie od obaw, że przechwytywanie nad terytorium Ukrainy może wciągnąć sojusz atlantycki w wojnę Rosji z Ukrainą.

Szef polskiego MSZ stwierdził, że członkostwo w Sojuszu nie jest ważniejsze od obrony własnej przestrzeni powietrznej. - To nasz własny, konstytucyjny obowiązek – oświadczył Sikorski.

Dodał, że sytuacja, w której wrogie rakiety są na kursie wlotu w przestrzeń powietrzną innego państwa, upoważnia je do podjęcia działań w samoobronie, ponieważ jeśli do niej wlecą i zostaną zestrzelone, groźba zranienia kogoś odłamkami jest znaczna. 

NATO obawia się zatarcia granic interwencji

Polska podpisała dwustronną umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą na początku tego lata, w której oba kraje zobowiązały się zbadać „wykonalność ewentualnego przechwytywania w przestrzeni powietrznej Ukrainy rakiet i bezzałogowych statków powietrznych wystrzeliwanych w kierunku terytorium Polski, zgodnie z niezbędnymi procedurami uzgodnionymi przez państwa i organizacje zaangażowane”.

NATO taką opcję odrzuca. Zdaniem polityków Sojuszu, w tym także jego sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, zestrzelenie rosyjskich rakiet nad terytorium Ukrainy zacierałoby granice interwencji państw Zachodu i prowokowało odwet Rosji.

Czytaj więcej

Rosyjski dron nad Polską. Gen. Roman Polko: Procedur to przestrzegali holenderscy żołnierze w Srebrenicy

„Financial Times” cytuje wypowiedź Mircei Geoană, ustępującego zastępcy sekretarza generalnego NATO, który powiedział: - Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc Ukrainie i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć eskalacji. I to jest linia NATO, która jest konsekwentna od samego początku wojny.

Rumuński polityk dodał, że NATO szanuje prawo państw członkowskich do zapewniania ich własnego bezpieczeństwa, ale działania, które mogą powodować konsekwencje dla całego sojuszu, są wewnątrz niego konsultowane.

- A nasi polscy sojusznicy zawsze byli nienaganni w konsultacjach wewnątrz sojuszu – powiedział Geoană.

Sikorski o operacji w obwodzie kurskim: Za wcześnie na ocenę

Sikorski powiedział, że jest za wcześnie, aby oceniać sukces militarny rozpoczętej 6 sierpnia ukraińskiej inwazji na rosyjski obwód kurski. Uważa jednak, że ofensywa zszokowała  Władimira Putina i pokazała mu, że „ofiara nie zawsze robi to, czego się spodziewasz”.

Minister jest zdania, że nie tylko Ukraina, ale wszyscy jej sojusznicy powinni trzymać Putina w niepewności, tymczasem konsekwentnie popełniany jest jeden błąd – "wcześniejsze informowanie Rosji, co robimy, a czego nie”.

- I dlatego efekt operacji kurskiej jest o wiele lepszy niż kontrofensywa z zeszłego roku, na którą Rosja miała czas się przygotować - ocenił Sikorski.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy