Francja chce chronić igrzyska greckim systemem obrony powietrznej. Wystąpiła o pożyczkę

Jak podaje grecki dziennik „Kathimerini”, Francja zwróciła się do Grecji o wypożyczenie systemu obrony powietrznej Crotale na czas igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Publikacja: 25.04.2024 21:00

System Crotale w pobliżu wioski olimpijskiej w Atenach, 2004 rok

System Crotale w pobliżu wioski olimpijskiej w Atenach, 2004 rok

Foto: PAP/EPA

amk

Jak podaje gazeta, władze francuskie złożyły wniosek o przekazanie greckim siłom powietrznym systemu rakiet ziemia-powietrze krótkiego zasięgu Crotale. Rozmowy rozpoczęły się na szczeblu dyplomatycznym w listopadzie ubiegłego roku i najwyraźniej jak dotąd nie przyniosły żadnego postępu.

Francja twierdzi, że aby dostarczyć Ukrainie systemy przeciwlotnicze, potrzebuje pomocy sojuszniczej, w celu zapewnienia obrony  infrastruktury krytycznej w Paryżu, gdy miasto będzie gospodarzem igrzysk olimpijskich.

Czytaj więcej

Rosja na zimnej wojnie z MKOl. Ukraina wygrała bitwę nad Sekwaną

- Jeśli nasi sojusznicy poproszą o wypożyczenie systemu na konkretny okres – w tym przypadku igrzyska olimpijskie – o konkretną pomoc, która w żaden sposób nie wpłynie na zdolności obronne kraju, zostanie to zrealizowane, ale zawsze po konsultacjach obu stron i koordynacji – powiedział dziennikarzom rzecznik rządu Pavlos Marinakis. - Ale mówimy – podkreślam – o ograniczonym, konkretnym okresie.

Ambasada francuska w Atenach odmówiła komentarza w tej sprawie.

Prośba Paryża ma zachęcić Ateny? USA wzmogą naciski

Po raz pierwszy pojawiają się potwierdzone doniesienia, że Francja stara się o wypożyczenie obrony powietrznej na czas igrzysk. Do tej pory istniały pogłoski, że podczas igrzysk obecna będzie zagraniczna policja i wojsko.

Choć nie jest to bezpośrednio powiązane z Ukrainą, francuska prośba jest postrzegana jako pośrednia zachęta dla Aten do „odblokowania” części obrony powietrznej w ramach ogólnych europejskich wysiłków na rzecz wzmocnienia Kijowa.

Oczekuje się, że podczas planowanej na piątek telekonferencji  w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy Stany Zjednoczone będą  wywierać dalszy nacisk na Ateny. Według raportu opublikowanego na początku tego tygodnia przez „Financial Times” europejscy przywódcy podczas zeszłotygodniowego szczytu w Brukseli osobiście namawiali premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa i jego hiszpańskiego odpowiednika Pedro Sáncheza do dostarczenia Ukrainie systemów obrony powietrznej.

System obrony powietrznej Crotale, o którym mowa, jest produkcji francuskiej i został włączony do greckich sił powietrznych w 2003 roku. Jego zasięg ostrzału wynosi 11–20 km, a maksymalna wysokość obrony wynosi 6 km. Określa się go jako „idealny” do celów, dla których chcą go Francuzi. 

Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie