Senat USA przyjął ustawę o pomocy dla Ukrainy. Jej los wciąż w rękach republikanów

Senat USA zagłosował za przyjęciem uproszczonego pakietu pomocy zagranicznej obejmującego fundusze dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu, bez reform polityki imigracyjnej.

Publikacja: 08.02.2024 20:02

Przywódca demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer

Przywódca demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 715

Ustawa o wartości 95,34 miliardów dolarów, obejmująca pomoc dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu, została dziś przyjęta w Senacie USA po tym, jak republikanie zablokowali kompromisowy projekt obejmujący długo oczekiwaną zmianę polityki imigracyjnej.

Senatorowie poparli wniosek proceduralny większością 67 do 32, przekraczając próg 60 głosów niezbędny do przedstawienia projektu ustawy. Za przyjęciem głosowało łącznie 17 republikanów.

- To dobry pierwszy krok. Ta ustawa jest niezbędna dla naszego bezpieczeństwa narodowego, bezpieczeństwa naszych przyjaciół na Ukrainie, w Izraelu, oznacza pomoc humanitarną dla niewinnej ludności cywilnej w Gazie i na Tajwanie – powiedział przywódca większości w Senacie Chuck Schumer.

Senat pod przewodnictwem demokratów zajął się ustawą o pomocy w zakresie bezpieczeństwa po tym, jak republikanie zablokowali w środę szersze rozwiązanie, które obejmowało również reformy bezpieczeństwa granic i polityki imigracyjnej, a które ponadpartyjna grupa senatorów negocjowała od miesięcy.

Czytaj więcej

Senat USA odrzucił projekt ustawy z pomocą dla Ukrainy

Ustawa o pomocy w zakresie bezpieczeństwa obejmuje 61 miliardów dolarów  dla Ukrainy walczącej z rosyjską inwazją.

Nawet jeśli ustawa pomocowa ostatecznie przejdzie przez Senat, w Izbie Reprezentantów jej los pozostaje niepewny. Dziesiątki członków Izby Republikańskiej, zwłaszcza najbardziej zagorzali zwolennicy byłego prezydenta Donalda Trumpa, w tym spiker Mike Johnson, głosowało przeciwko pomocy Ukrainie.

Choć ustawodawcy zatwierdzili dla Ukrainy ponad 110 miliardów dolarów  od czasu inwazji Rosji w lutym 2022 roku, Kongres nie przyjął żadnej większej pomocy dla Kijowa od czasu przejęcia kontroli nad Izbą przez Republikanów w styczniu 2023 roku.

Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos
Konflikty zbrojne
Trzy lata wojny: Ukraińcy są wyczerpani. Nadzieja jest, ale ostrożna