Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dmitrij Pieskow deklaruje...
Obecnie — jak podaje ISW — Rosjanie nie oferują już więźniom ułaskawień za udział w walkach na Ukrainie i w znaczący sposób zmieniają warunki służby więźniów, prawdopodobnie w reakcji na zmniejszenie się puli więźniów, którzy mogą być wcielani do armii.
Wojna Rosji z Ukrainą: Od września Rosjanie formują jednostki „Szturm-V”
BBC podaje, ze Rosjanie przestali tworzyć z więźniów jednostki „Szturm-Z” w sierpniu 2023 roku i we wrześniu 2023 roku zaczęli formować nowy rodzaj jednostek, „Szturm-V”. W tych ostatnich jednostkach warunki służby oferowane więźniom są inne. Początkowo rosyjskie władze oferowały więźniom ułaskawienie za sześć miesięcy udziału w walkach na Ukrainie. Tymczasem więźniom służącym w jednostkach „Szturm-V” nie oferuje się już ułaskawienia ani nawet warunkowego zwolnienia, a ich kontrakty mają być przedłużane bezterminowo i obowiązywać będą do zakończenia wojny.
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 701. dniu wojny
ISW pisze, że kontrakty więźniów z rosyjską armią mają być przedłużane na podstawie dekretu prezydenta Władimira Putina o częściowej mobilizacji — tak jak dzieje się to w przypadku zmobilizowanych do armii Rosjan.