Białoruś. Nowa doktryna przewiduje użycie broni nuklearnej. Z powodu "gróźb Polski"

We wtorek 16 stycznia białoruski minister obrony Wiktor Chrenin zapowiedział, że rząd przedstawi nową doktrynę wojskową, która po raz pierwszy zakłada użycie broni nuklearnej.

Publikacja: 16.01.2024 21:02

Aleksander Łukaszenko

Aleksander Łukaszenko

Foto: PAP/EPA, VALERY SHARIFULIN / KREMLIN / POOL

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 692

Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Białorusi Chrenin powiedział, że w doktrynie pojawił się nowy rozdział, w którym jasno określone  są zobowiązania Mińska wobec  sojuszników.

- Jasno wyjaśniamy poglądy Białorusi na temat użycia taktycznej broni nuklearnej stacjonującej na naszym terytorium – powiedział Chrenin.

Organem zatwierdzającym doktrynę będzie Ogólnobiałoruskie Zgromadzenie Ludowe, organ przedstawicielski działający równolegle z białoruskim parlamentem.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi Aleksander wolfowicz powiedział, że rozmieszczenie rosyjskiej broni nuklearnej na Białorusi ma na celu powstrzymanie agresji ze strony Polski, członka NATO. 

Czytaj więcej

Marek Kozubal: Nuklearny szantaż Rosji rękami Łukaszenki, czyli dlaczego chcemy broni atomowej

- Niestety oświadczenia naszych sąsiadów, zwłaszcza Polski, zmusiły nas do wzmocnienia doktryny wojskowej – powiedział.

25 maja ministrowie obrony Rosji i Białorusi podpisali dokumenty w sprawie rozmieszczenia taktycznej broni nuklearnej na terytorium Białorusi. Jeszcze w czerwcu prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że na Białorusi znajdują się już pierwsze rosyjskie taktyczne głowice nuklearne, a ostateczny transfer zakończy się do końca roku.

Pod koniec czerwca Łukaszenka nakazał opracowanie „algorytmu zastosowania” broni nuklearnej, którą Rosja przechowuje na Białorusi.

Przedstawiciel gabinetu Cichanouskiej domaga się reakcji ONZ

Waler Kowalewski, który w Zjednoczonym Gabinecie Przejściowym Białorusijest przedstawicielem ds. zagranicznych, wezwał ONZ do ustosunkowania się do nowej doktryny wojskowej reżimu Aleksandra Łukaszenki.

„Nowa doktryna wojskowa reżimu Łukaszenki przewiduje kontrolę nad taktyczną bronią nuklearną, którą Rosja zdecydowała się rozmieścić na Białorusi” – pisze Kowalewski. "To kolejna próba dyktatora zniszczenia porozumień międzynarodowych o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej w obecnym niestabilnym świecie. To skandaliczne posunięcie zasługuje na otwartą i jasną reakcję Biura ONZ ds. Rozbrojenia”.

Zjednoczony Gabinet Przejściowy został utworzony w sierpniu 2022 r. przez działaczy białoruskiej opozycji, którzy po sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborach prezydenckich zostali zmuszeni do emigracji. Na jego czele stoi Swiatłana Cichanouska, rywalka Łukaszenki, która według dostępnych danych była rzeczywistą zwyciężczynią tych wyborów.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy