Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Departament Obrony USA zł...
W związku z przebiegiem ukraińskiej kontrofensywy, niemieccy politycy w prywatnych rozmowach sondowali możliwość podjęcia negocjacji w sprawie zakończenia wojny. Podobnie postępowali podczas nieoficjalnych spotkań z Rosjanami przedstawiciele władz USA. Jak informuje "New York Times", brak postępów Ukrainy na froncie spowodował, że tematem tabu stało się sugerowanie pośredniczenia w rozmowach pokojowych.
- Stany Zjednoczone miały nadzieję, że udana kontrofensywa wzmocni pozycję Ukrainy w potencjalnych negocjacjach, ale tak się nie stało - powiedział Charles Kapchan, który służył w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego za rządów Billa Clintona i Baracka Obamy, a obecnie jest członkiem Rady Stosunków Zagranicznych i profesorem na Uniwersytecie Georgetown. - W rezultacie atmosfera polityczna zagęściła się i istnieje ogólne polityczne tabu przeciwko rozmowie o tym, jak zakończyć tę kwestię - mówi.
Krytyka podejmowanych rozmów z Rosją na temat zakończenia wojny
W kwietniu, gdy oczekiwania co do kontrofensywy były wysokie, Kapchan opublikował artykuł w "Foreign Affairs". Wskazując na rosnącą liczbę ofiar po obu stronach i zdolność Rosji do wysłania znacznej liczby ludzi na front, wezwali kraje zachodnie do rozważenia "planu przejścia z pola bitwy do stołu negocjacyjnego".
Kapchan był także jedną z osób, która w kwietniu rozmawiała w Nowym Jorku z Siergiejem Ławrowem, gdy szef MSZ Rosji przybył na szczyt Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rozmawiali o najtrudniejszych kwestiach, takich jak los terytoriów okupowanych przez Rosję, a także o warunkach, które obie strony uznałyby za akceptowalne, aby rozpocząć dyskusję na temat inicjatyw pokojowych.