"Politico": Pierwsze abramsy trafią na Ukrainę w połowie września

Ok. 200 ukraińskich żołnierzy skończyło szkolenie z obsługi czołgów M1 Abrams - pisze portal "Politico". Amerykańskie czołgi podstawowe zaczną trafiać na Ukrainę od połowy września.

Publikacja: 01.09.2023 05:21

Na Ukrainę mają wkrótce trafić czołgi Abrams

Na Ukrainę mają wkrótce trafić czołgi Abrams

Foto: US DoD

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 555

Ukraińscy żołnierze szkolili się z obsługi czołgów Abrams na poligonach w Niemczech.

Kontrofensywa: Abramsy pomogą Ukrainie w przełamaniu rosyjskiej obrony?

Jak pisze "Politico" pierwszych 10 czołgów Abrams (z 31 obiecanych Ukrainie) ma trafić do ukraińskiej armii w połowie września. Informacje takie przekazał portalowi przedstawiciel Departamentu Obrony i jeszcze jedna osoba znająca szczegóły sprawy.

Zachód liczy, że abramsy dadzą Ukraińcom przewagę, która pomoże przełamać rosyjską linię obrony w ramach prowadzonej od 4 czerwca kontrofensywy.

Czołgi są bardzo ważne, zarówno dla obrony, jak i ataku

Gen. Mark Milley, przewodniczący Połączonego Kolegium Szefów Sztabów

10 abramsów, które mają trafić na Ukrainę, są już w Niemczech i przechodzą ostatnie prace renowacyjne - mówi informator "Politico" z Departamentu Obrony. Kiedy prace te się zakończą, czołgi zostaną wysłane na Ukrainę.

Wszystkie 31 abramsów ma trafić Ukrainę jesienią tego roku, ale szczegółowy harmonogram dostaw nie jest znany.

Przedstawiciel Departamentu Obrony USA: Abrams "nie jest złotym środkiem"

Informacja na temat rychłego przekazania Ukrainie abramsów pojawia się w momencie, gdy przedstawiciele USA i Ukrainy sygnalizują, iż po raz pierwszy od momentu rozpoczęcia kontrofensywy przez Ukrainę ukraińskiej armii udało się przebić przez pierwszą linię obrony Rosjan na froncie południowym (w rejonie zajętej przez ukraińską armię wsi Robotyne).

Przełamanie pierwszej - silnie zaminowanej i znajdującej się pod ogniem rosyjskiej artylerii - linii obrony może umożliwić ukraińskiej armii szybsze posuwanie się naprzód, ponieważ kolejna linia obrony Rosjan prawdopodobnie nie jest już tak gęsto zaminowana, a ponadto jest też prawdopodobnie słabiej obsadzona z racji tego, że Rosjanom ma brakować rezerw operacyjnych.

Czytaj więcej

Pierwsza partia czołgów Abrams oficjalnie dopuszczona do wysyłki na Ukrainę

W czwartek doszło do rozmowy między głównodowodzącym ukraińską armią, gen. Walerijem Załużnym, a szefem Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA, gen. Markiem Milleyem na temat przebiegu działań na froncie.

- Czołgi są bardzo ważne, zarówno dla obrony, jak i ataku - mówił gen. Milley w czerwcu. - Zmodernizowane, nowoczesne czołgi, szkolenie z ich obsługi, umiejętność ich użycia, będzie fundamentalny dla ukraińskiego sukcesu - dodawał.

Abrams to "piekielny pojazd opancerzony" - mówi przedstawiciel Departamentu Obrony USA w rozmowie z "Politico", który przestrzega jednak, że "nie jest to złoty środek". Jak dodaje "najważniejsza jest ukraińska determinacja, by dokonać przełamania".

Zachód zobowiązał się do przekazania Ukrainie łącznie ok. 300 swoich czołgów podstawowych - na Ukrainie walczą już brytyjskie czołgi Challenger II oraz niemieckie czołgi Leopard w różnych wersjach. Polska przekazała Ukrainie 14 czołgów Leopard 2A4.

Ukraińscy żołnierze szkolili się z obsługi czołgów Abrams na poligonach w Niemczech.

Kontrofensywa: Abramsy pomogą Ukrainie w przełamaniu rosyjskiej obrony?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany