Dlaczego Ukraińcy atakują mosty na południu? Analiza think tanku z USA

Ukraińskie siły zaatakowały dwa kluczowe mosty położone na kluczowych rosyjskich szlakach komunikacyjnych łączących okupowany Krym z okupowanym (częściowo - red.) obwodem chersońskim - odnotowuje w swojej najnowszej analizie na temat sytuacji na Ukrainie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 07.08.2023 05:48

Ukraiński czołg

Ukraiński czołg

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 530

Ukraińcy 6 sierpnia ostrzelali most w Henicześku łączący rejon heniczeski z Mierzeją Arabacką oraz most Czonharski leżący na drodze M-18 łączącej miejscowość Dżankoj z Melitopolem.

W związku z atakami Rosjanie musieli zmienić organizację ruchu na okupowanym południu Ukrainy, wydłużając szlaki transportowe.

Ukraińskie ataki na mosty przygotowaniem do decydującej kontrofensywy?

Szef okupacyjnych władz obwodu chersońskiego, Władimir Saldo poinformował, że Ukraińcy ostrzelali most w Henicześku przy użyciu pocisków Storm Shadow (pociski powietrze-ziemia o zasięgu ok. 250 km przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię - red.), przy czym rosyjska obrona przeciwlotnicza miała zestrzelić 9 z 12 takich pocisków wystrzelonych w stronę mostu.

Czytaj więcej

Z Białorusi wyleciało dziewięć rosyjskich myśliwców i ostatni helikopter

ISW odnotowuje, że w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej pojawiły się zdjęcia pokazujące, że most został poważnie uszkodzony, a także doniesienia, że most częściowo się zawalił.

W rosyjskiej przestrzeni informacyjnej pojawiły się też zdjęcia pokazujące uszkodzony most Czonharski. Jeśli chodzi o atak na ten ostatni to szef okupacyjnych władz Krymu, Siergiej Aksjonow stwierdził, że w stronę mostu Ukraińcy wystrzelili dwie rakiety, z których jedna została przechwycona, a druga trafiła w cel uszkadzając nawierzchnię mostu. Inne rosyjskie źródła podają, że i w przypadku tego ataku Ukraińcy użyli pocisków Storm Shadow. 

Ataki na mosty zakłócą na pewien czas transport rosyjskich żołnierzy, sprzętu i zaopatrzenia z okupowanego Krymu

Think tank z USA ocenia, że ukraińskie ataki na kluczowe rosyjskie szlaki komunikacji na okupowanym południu Ukrainy są elementem ukraińskiej kampanii, której celem jest "stworzenie warunków do przyszłych, decydujących działań kontrofensywnych".

Kontrofensywa Ukrainy: Czy w obwodzie zaporoskim będzie jak jesienią w obwodzie chersońskim?

ISW odnotowuje, że jeden z czołowych rosyjskich blogerów wojskowych, powiązany z Grupą Wagnera twierdzi, iż ukraińskie ataki z 6 sierpnia są dowodem na to, że ukraińska armia metodycznie stara się odciąć od zaopatrzenia rosyjskie zgrupowanie na południu Ukrainy i zakłócić jego logistykę w sposób podobny do tego, w jaki Ukraińcy robili to w czasie jesiennej kontrofensywy w obwodzie chersońskim, która zakończyła się zajęciem Chersonia i wyparciem Rosjan z zachodniego brzegu Dniepru. Bloger przypomina, że rosyjska obrona na zachodnim brzegu Dniepru załamała się w ciągu kilku dni po kilku miesiącach podobnych ataków na szlaki zaopatrzenia i wyraził obawę, iż teraz sytuacja może się powtórzyć. 

Think tank zauważa, że ataki na mosty zakłócą na pewien czas transport rosyjskich żołnierzy, sprzętu i zaopatrzenia z okupowanego Krymu, które są niezbędne do prowadzenia działań obronnych w obwodzie zaporoskim i na granicy między obwodem zaporoskim i donieckim.

W kontekście trwającej kontrofensywy ISW pisze o tym, że 6 sierpnia Ukraińcy prowadzili działania na co najmniej dwóch odcinkach frontu - na kierunku berdiańskim i melitopolskim na południu Ukrainy. 

Ukraińcy 6 sierpnia ostrzelali most w Henicześku łączący rejon heniczeski z Mierzeją Arabacką oraz most Czonharski leżący na drodze M-18 łączącej miejscowość Dżankoj z Melitopolem.

W związku z atakami Rosjanie musieli zmienić organizację ruchu na okupowanym południu Ukrainy, wydłużając szlaki transportowe.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski spotkał się z Geertem Wildersem. Rozmawiali m.in. o korupcji na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Przełom na wojnie Rosji z Ukrainą. Gen. Roman Polko wskazuje na kluczową sprawę
Konflikty zbrojne
Medycy pomogą ukraińskim cywilom tuż przy froncie
Konflikty zbrojne
Zachód pozbawia Ukrainę równych szans w starciu z Rosją? Analiza think tanku
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski: Rosja zaczyna podążać ścieżką Hitlera
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki