Ukraina nie otrzymała ponad 90 procent czołgów obiecanych wiosną przez Niemcy

Niemcy nie wysłały Ukrainie prawie żadnej broni z pakietu o wartości ponad 2,4 mld euro obiecanego wiosną przez kanclerza Olafa Scholza - donosi Welt. Dziennik przeanalizował listę dostaw dostępną na stronie internetowej rządu.

Publikacja: 05.08.2023 09:02

Leopard 1

Leopard 1

Foto: Rainer Lippert, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 528

Kanclerz Niemeic Olaf Scholz ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy 14 maja, podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Berlinie. Obiecano dostarczyć broń tak szybko, jak to możliwe, ale jak dotąd Ukraina otrzymała niewiele.

Tydzień po wizycie Zełenskiego urząd kanclerski dodał zapowiedziane pozycje do sekcji dostaw "w przygotowaniu" i "w trakcie realizacji". W ten sposób wymieniono broń pilnie potrzebną Kijowowi do kontrofensywy. 

10 ze 110 obiecanych czołgów

Dziennik Welt sprawdził, jak od tego czasu przebiegły dostawy sprzętu. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Niemcy wysłali tylko 10 ze 110 obiecanych czołgów Leopard 1 i 12 z 18 samobieżnych systemów obrony powietrznej Gepard.

Czytaj więcej

Ośmiu ukraińskich pilotów gotowych do szkolenia na myśliwcach F-16

Ukraina nie otrzymała jeszcze czterech systemów obrony przeciwrakietowej IRIS-T, oprócz dwóch już dostarczonych. Z 20 pojazdów opancerzonych Marder od maja nie dostarczono ani jednego. Podobnie wygląda sytuacja z amunicją artyleryjską: ukraińska armia otrzymało tylko 850 sztuk zamiast 26 350.

Ponadto obiecano inne rodzaje broni, w tym kilkaset dronów zwiadowczych i radarów. "Rozpoczęło się wdrażanie tych działań podjętych przez rząd federalny" - poinformowało Ministerstwo Obrony na swojej stronie internetowej.

Jedyne obietnice, które rząd w Berlinie spełnił w 100 procentach, to dostawa 11 000 racji żywnościowych, trzech bezzałogowych czujników i pięciu mostów dla czołgu mostowego Biber.

Czytaj więcej

Rosyjski tankowiec trafiony przez ukraińskie drony w Cieśninie Kerczeńskiej

Dodatkowo część zapowiadanego sprzętu może w ogóle nie trafić na Ukrainę. Rząd informował, że w przygotowaniu są granatniki przeciwpancerne. Po 12 lipca pozycja ta zniknęła z listy.

Łącznie od początku wojny kwota niemieckiego wsparcia dla Ukrainy przekroczyła 17 mld euro. Niemcy to drugi po Stanach Zjednoczonych największy dostawa broni dla Kijowa.

Konflikty zbrojne
Czy ktoś jeszcze pamięta o zawieszeniu broni w Strefie Gazy?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Konflikty zbrojne
Korea Północna buduje tajemnicze okręty. Na co wskazują zdjęcia satelitarne?
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Słyszę z Moskwy tylko wycie. Propaganda doprowadzona do furii
Konflikty zbrojne
Finlandia wycofuje się z Konwencji Ottawskiej. Premier Finlandii wyjaśnia powód
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: dyplomatyczne groźby i niepewność na froncie
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście