– Dla mnie patriotyzm to poczucie dumy ze swojego kraju. Dla każdego kraju, a zwłaszcza dla naszego, szczególne znaczenie mają ludzie. Ludzie, którzy kochają swój kraj. Te rysunki, które dzieci wysyłają na front. Widzimy w reportażach, jak ważne to jest dla żołnierzy. A są też dzieci, nastolatkowie, którzy odwiedzają nasze siły zbrojne i organizują koncerty – tak szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow próbował wytłumaczyć uczniom rosyjskich szkół, czym jest „patriotyzm”.
Jego wyreżyserowaną rozmowę z uczniami pokazała rządowa stacja Pierwyj Kanał. Nowy program „Rozmowy o ważnym” jest transmitowany co poniedziałek od 20 lutego. Wszystko w ramach lekcji wychowania patriotycznego, obowiązkowych dla uczniów i zalecanych dla rodziców.
Wojna to pokój
W jednym z pierwszych odcinków Ławrow przekonywał dzieci, że Rosja nigdy nie naruszała praw innych narodów i zawsze, również za czasów Związku Radzieckiego, dążyła do pokoju i przyjaźni z innymi państwami. – Zawsze staraliśmy się przyjaźnić i szukać przyjaciół – tłumaczył.
Czytaj więcej
Rosyjska doktryna wojskowa „legła w gruzach” - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych. Jego zdaniem „rosyjskie przełamania ukraińskiej obrony są nieznaczące, a w skali operacyjnej - żadne”.
O tym, jak żyć we współczesnej Rosji, opowiadali dzieciom m.in. minister oświaty Jewgienij Krawcow, patriarcha Cyryl I, metropolita Tichon (uważany za spowiednika Putina), ale też zaangażowany w wojnę przeciwko Ukrainie aktor Iwan Ochłobystin.