"NYT": Eksplodujące przesyłki w Hiszpanii. Dzieło Rosyjskiego Ruchu Imperialnego?

Dziennik "The New York Times" donosi, że ​​zachodnie agencje wywiadowcze łączą niedawne przesyłki z ładunkami wybuchowymi w Hiszpanii ze skrajnie prawicową grupą Rosyjski Ruch Imperialny (RIM), której działaniami może kierować Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Rosji.

Publikacja: 22.01.2023 23:35

Flaga Rosyjskiego Ruchu Imperialnego

Flaga Rosyjskiego Ruchu Imperialnego

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International, 3.0 Unported, 2.5 Generic, 2.0 Generic and 1.0 Generic license

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 333

Rosyjski Ruch Imperialny to skrajnie nacjonalistyczna  organizacja z siedzibą w Sankt Petersburgu.

W 2014 roku jej członkowie brali udział w bezprawnej aneksji Krymu, mieli też swój udział w wywołaniu wojny na wschodzie Ukrainy.

W USA RIM znajduje się na liście organizacji terrorystycznych.

Czytaj więcej

Hiszpania: Premier otrzymał przesyłkę z materiałem wybuchowym

Amerykański dziennik "The New York Times" donosi, powołując się na swoje źródła, że ​​zachodnie agencje wywiadowcze łączą niedawne wysyłanie listów z bombami w Hiszpanii z Ruchem Imperium Rosyjskiego”, którego działaniami może kierować Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Rosji.

W listopadzie i na początku grudnia ubiegłego roku do Hiszpanii wysłano sześć przesyłek z ładunkami wybuchowymi. Skierowano je m.in. do rezydencji premiera kraju, ambasad Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, a także Ministerstwa Obrony. Jedyną ofiarą był pracownik ukraińskiej placówki dyplomatycznej w Madrycie, który został lekko ranny.

Czytaj więcej

Hiszpania: Koperty z ładunkiem wybuchowym wysyłała jedna osoba

Amerykańskie władze uważają wysyłkę paczek z bombami w Hiszpanii za atak terrorystyczny, podaje "NYT".

Dziennik pisze, że w ostatnich tygodniach uwaga agencji wywiadowczych badających te działania skupiła się na Rosyjskim Ruchu Imperialnym – "NYT" opisuje go jako „radykalne ugrupowanie, które ma zwolenników i partnerów w całej Europie, a także ośrodki szkoleniowe w stylu wojskowym w Petersburgu”.

Według dziennika w Hiszpanii przebywali ważni członkowie RIM, a  dziennikarze rosyjscy oficerowie stojący za atakami pracują dla GRU.

Autorzy zauważają jednak, że nie wiedzą, czy wysłanie bomb odbyło za wiedzą i zgodą Kremla.

„Nic nie wskazuje na to, by Moskwa była gotowa do rozpoczęcia zmasowanej kampanii sabotażowej w Europie. Rosyjscy urzędnicy uważają, że może to sprowokować odpowiedź NATO i potencjalnie doprowadzić do szerszego konfliktu za wysoką cenę” – pisze dziennik, powołując się na anonimowe amerykańskie źródła i urzędników NATO.

Jedno ze źródeł New York Times nazwało paczki z bombami „strzałem ostrzegawczym”, czyli sygnałem, że Moskwa jest gotowa użyć organizacji terrorystycznych do zaatakowania NATO.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy