"WSJ": Leopardy dla Ukrainy? Niemcy stawiają warunek

Niemcy nie pozwolą sojusznikom eksportować niemieckich czołgów do Ukrainy, chyba że Stany Zjednoczone zgodzą się wysłać własne czołgi bojowe - poinformowali wysocy niemieccy urzędnicy cytowani przez "Wall Street Journal".

Publikacja: 18.01.2023 21:15

Czołgi Leopard 2

Czołgi Leopard 2

Foto: Bundeswehr-Fotos, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 329

Sojusznicy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego mają ponad 2000 wyprodukowanych w Niemczech czołgów Leopard, które według londyńskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych uważane są za jedne z najbardziej wyrafinowanych na świecie.

Kilka europejskich rządów zadeklarowało gotowość wysłania  niemieckich czołgów na Ukrainę, w tym rządy Polski, Finlandii i Danii, jeśli uzyskają zgodę Berlina, chociaż żaden nie złożył formalnej prośby.

Czytaj więcej

"Spiegel": Scholz skarży się na "presję" ws. Leopardów i powołuje się na Polaka

Wielka Brytania zapowiedziała, że wyśle 14 czołgów Challenger 2, starszego odpowiednika Leoparda.

Niemcy nie pozwolą sojusznikom na wysyłanie niemieckich czołgów na Ukrainę, aby wspomóc ich obronę przed Rosją, ani na wysyłanie własnych systemów, chyba że Stany Zjednoczone zgodzą się na wysłanie amerykańskich czołgów bojowych - pisze "Wall Street Journal", powołując się na wysokich rangą niemieckich urzędników.

Eksport znacznej liczby nowoczesnych, zachodnich czołgów – czemu od dawna sprzeciwiają się europejscy sojusznicy USA i Ukrainy – oznaczałby zauważalną eskalację zachodniego poparcia dla Kijowa. Berlin od dawna obawia się, że taki krok może wciągnąć kraj w bezpośrednią konfrontację z Rosją.

- Nie można odróżnić bezpośredniego eksportu  czołgów produkcji niemieckiej od eksportu przez kraje trzecie  – powiedział w środę wysoki niemiecki urzędnik.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w środę, że Niemcy są „strategicznie powiązane” z przyjaciółmi i partnerami, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji o wsparciu Ukrainy, w tym za pomocą czołgów.

Kluczowi sojusznicy Ukrainy z 50 krajów, znani jako Grupa Kontaktowa ds. Obrony Ukrainy, planują spotkać się w amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein w Niemczech w piątek, aby uzgodnić znaczny nowy pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa. Dyplomaci z kilku krajów NATO poinformowali, że kwestia wysłania Leopardów – w tym zgody Niemiec na eksport krajów trzecich do Ukrainy – będzie jednym z kluczowych tematów spotkania.

Niemieccy wysocy urzędnicy przekazali, że rząd Scholza nie otrzymał żadnych takich próśb,  ale kiedy to nastąpi - "szybko zareaguje". Urzędnicy powiedzieli, że międzyagencyjny proces może zająć od kilku dni do kilku tygodni.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy