Chersoń: Ucieczka Rosjan czy pułapka na Ukraińców?

Rosjanie zaczęli wysadzać mosty na swoim przyczółku na prawym brzegu Dniepru

Publikacja: 09.11.2022 14:37

Chersoń: Ucieczka Rosjan czy pułapka na Ukraińców?

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 259

Przed południem zaczęły nadchodzić informacje o dywersji, jaką rosyjskie wojska robią na własnych tyłach.

W ciągu godziny okazało się, że Rosjanie wysadzili w powietrze dwa mosty prowadzące z Chersonia do Berysławia – drugiej co do wielkości miejscowości na przyczółku. Berysław leży pięć kilometrów na północ od zachodniego krańca tzw. tamy kachowskiej. Z dwóch mostów jeden prowadził przez największą rzekę na przyczółka Ingulec, a drugi przez bardzo szerokie i głębokie ujście niewielkiej rzeczki Tiahinki.

Czytaj więcej

Chersoń: Rosyjscy żołnierze zakładają cywilne ubrania?

Zniszczenie obu przepraw oznacza odcięcie Chersonia od północno zachodniej części przyczółku. Nie wiadomo jednak, po co Rosjanie to robią. Na razie wygląda to tak, jakby chcieli wycofać się z większości terenu zajętego na prawym brzegu rzeki i z jednego, dużego przyczółka zrobić dwa małe. Pierwszy, większy, byłby w okolicach samego Chersonia a drugi (mniejszy) wokół Berysławia i tamy kachowskiej.

Jednak i w okolicach Chersonia Rosjanie zaczęli wysadzać mosty. W powietrze wyleciała jedna z przepraw przez kanał na południe od Sniehiriwka. Sama miejscowość znajduje się 50 kilometrów na północ od Chersonia. We wtorek przed południem rosyjscy propagandyści nieoficjalnie poinformowali, że ukraińskie oddziały wdarły się na północne jej krańce i walki trwają już między budynkami. Sniehiriwka jest największym węzłem kolejowym na przyczółku, bez niej Rosjanie stracą możliwość zaopatrywania swych wojsk.

Ale nie wiadomo jeszcze, jak dzisiaj wygląda sytuacja w miejscowości bronionej przez oddziały dwóch rosyjskich samodzielnych brygad zmotoryzowanych. Czy Ukraińcy posunęli się do przodu, czy może zostali wyparci.

W obu przypadkach całkowicie niejasne jest, po co Rosjanie wysadzili most na kanale na bezpośrednim zapleczu swych własnych oddziałów. Czy miał to być sygnał dla nich, że nie wolno się cofać? Część ukraińskich wojskowych podejrzewa, że do Sniehiriwki rosyjska armia wysłała dużo świeżo zmobilizowanych żołnierzy, a wycofała stamtąd bardziej doświadczone i wartościowe oddziały. „Mobiki” (jak ich nazywają w Rosji) mają być tylko „mięsem armatnim” utrudniającym poruszanie się ukraińskim żołnierzom w kierunku Chersonia a wysadzenie mostu uniemożliwi im ucieczkę i zmusi do zajadłej walki.

Dowództwo w Kijowie zaś zastanawia się, czy tego rodzaju „zachęty” ze strony Rosjan, by zaatakować Chersoń nie są pułapką mająca na celu wciągnięcie Ukraińców w krwawe i wyczerpujące walki o miasto.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy