Doradca mera Mariupola: Rosjanie i kolaboranci handlują pomocą humanitarną

W okupowanym przez Rosjan Mariupolu okupanci i kolaboranci handlują skradzioną pomocą humanitarną - pisze doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram.

Publikacja: 13.06.2022 13:40

Zniszczona ulica w Mariupolu

Zniszczona ulica w Mariupolu

Foto: AFP

arb

"Mariupol. Okupanci wraz z kolaborantami, zaczęli handlować skradzioną pomocą humanitarną. Rosyjską. Syn fałszywego mera, Wadim Konstantynowicz Iwaszczenko, który stal się kanciarzem bliskim kręgom władzy, znalazł wspólny język z rosyjskim Ministerstwem ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Nie bez pomocy kolaborantów Iwana Topuzowa i jego wspólniczki, Tatiany Butiajewej. Teraz razem po prostu kradną pomoc humanitarną przekazywaną przez Rosjan i sprzedają ją za pośrednictwem swojej sieci przedsiębiorstw" - pisze Andriuszczenko.

Andriuszczenko wyjaśnił, że sprzedaży skradzionej pomocy humanitarnej dokonują sprzedawcy, których ostrzeżono, że jeśli nie będą współpracować, zostaną natychmiast aresztowani.

Jednocześnie doradca mera Mariupola pisze, że rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych "masowo grabi domy" mieszkańców Mariupola. Jak donoszą mieszkańcy miasta przedstawiciele tego resortu płacą wyłącznie hrywnami za zakupy w sklepach w Mariupolu (czasem też dolarami i euro), a prawie nigdy rublami.

"Jest jasne skąd pochodzą ich hrywny i dewizy - z domów mieszkańców Mariupola. Ogólnie te władze okupacyjne nie ustają w wysiłkach, by dowieść, że są niezdolni do robienia niczego innego niż niszczenie i grabienie" - napisał Andriuszczenko.

Czytaj więcej

Mer Mariupola: Rosja zburzyła 1300 wieżowców. Pod gruzami zostały ciała

Mariupol został w pełni zajęty przez Rosjan po ponad dwóch miesiącach walk. Według strony ukraińskiej w czasie walk zginęło co najmniej 22 tysięcy mieszkańców miasta, a spośród ponad 400 tys. osób mieszkających w Mariupolu przed wojną obecnie w Mariupolu wciąż przebywa ok. 100 tys. osób.

Rosjanie zainstalowali w mieście swoje kolaboracyjne władze, na czele z wyznaczonym przez nich na mera Konstantynem Iwaszczenko.

Konflikty zbrojne
Władimir Putin jest otwarty na bezpośrednie rozmowy pokojowe z Ukrainą
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1153
Konflikty zbrojne
Jest odpowiedź Putina na propozycję Zełenskiego. Chce się nad nią „zastanowić”
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1152
Konflikty zbrojne
Izrael nie rezygnuje z planu ataku na irańskie obiekty nuklearne