Macron i Scholz w Kijowie? Soloch: Dla nas kluczowe są USA i Wielka Brytania

Na dziś wiemy o tym, że nie ma żadnych konkretnych propozycji na stole, które byłyby negocjowane między stroną ukraińską a rosyjską - mówił w rozmowie z Polsat News szef BBN, Paweł Soloch.

Publikacja: 13.06.2022 08:01

Paweł Soloch

Paweł Soloch

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

arb

Soloch był pytany o wizytę w Kijowie kanclerza Olafa Scholza, prezydenta Francji Emmanuela Macrona i premiera Włoch Mario Draghiego, do której ma dojść w tym tygodniu.

- Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy jest takie, że im więcej wizyt, rozmów, zainteresowania Ukrainą, tym lepiej. Jeżeli do tej wizyty dojdzie, wszystko wskazuje na to, że dojdzie, to bardzo dobrze. Zobaczymy co będzie efektem tych wizyt - mówił Soloch pytany o to, czy w wizytę będzie w jakikolwiek sposób zaangażowany prezydent Andrzej Duda.

- Polski prezydent przede wszystkim dał wyraz przekonaniu, że wszelkie kwestie dotyczące Ukrainy nie mogą być omawiane bez Ukrainy. Jeżeli będzie taka potrzeba, oczywiście, nasz prezydent może się włączyć w konsultacje, które dokonują się wewnątrz tej trójki. Najważniejsze jest jednak, że wszelkie decyzje, propozycje, nie mogą być wypracowywane bez udziału Ukrainy. Takie jest stanowisko prezydenta, takie jest stanowisko polskiego rządu - dodał Soloch.

Czytaj więcej

Sztab Generalny armii Ukrainy: Częściowy sukces Rosjan w Siewierodoniecku

Dopytywany czy nie istnieje obawa, że Polska dowie się o ustaleniach poczynionych przez Niemcy, Francję i Włochy dopiero po fakcie, szef BBN odparł, że dla naszego kraju "kluczowy pozostaje kontakt z najważniejszymi sojusznikami, którzy w tej chwili realnie są zaangażowani w pomoc Ukrainie". - Mam tu na myśli USA, Wielka Brytania. To są te kraje, które w tej chwili udzielają kluczowej pomocy - dodał.

Nie ma żadnych konkretnych propozycji na stole, które byłyby negocjowane między stroną ukraińską a rosyjską

Paweł Soloch, szef BBN

Szef BBN był następnie pytany o ostatnią rozmowę prezydenta Dudy z prezydentem USA, Joe Bidenem i o to czy informacje, którymi dysponuje strona amerykańska wskazują, że w najbliższej przyszłości możliwe jest zakończenie działań wojennych na Ukrainie.

- Na dziś wiemy o tym, że nie ma żadnych konkretnych propozycji na stole, które byłyby negocjowane między stroną ukraińską a rosyjską. Ukraina nie zgadza się na żadne cesje terytorialne. Trwa wojna. I ciągle wydaje się, że losy Ukrainy rozstrzygają się w czasie działań wojennych, a nie przy stole negocjacyjnym - odparł. 

Konflikty zbrojne
Rozejm w Gazie? Izrael nie zaprzestał ataków, Palestyńczycy wciąż giną
Konflikty zbrojne
Bloomberg: Ośmielony postępami na froncie Putin eskaluje żądania wobec Ukrainy
Konflikty zbrojne
Tajne manewry we Francji. Wojsko ćwiczyło interwencję na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego