ONZ stara się osiągnąć porozumienie z Rosją, które umożliwi eksport zboża z Ukrainy drogą morską. Bez dostaw zboża z Ukrainy wielu krajom w Afryce i na Bliskim Wschodzie grozi głód
Sceptycyzm przedstawicieli USA wobec intencji, jakie stoją za gotowością Moskwy do rozmowy na ten temat, budzi przede wszystkim to, że Rosja oczekuje, iż w zamian za zgodę na eksport zboża z Ukrainy drogą morską, niektóre sankcje wobec Rosji zostaną zawieszone.
Czytaj więcej
Po tym, jak w marcu, po wybuchu wojny w Ukrainie, padł historyczny rekord indeksu światowych cen żywności, kwiecień i maj przyniosły ulgę.
- Ta propozycja komplikuje delikatne negocjacje - przyznaje rozmówca "Politico" z ONZ. A przedstawiciel administracji USA mówi o "dyplomacji wymuszeń" i podkreśla, że USA nie zgodzą się na porozumienie oznaczające zmniejszenie presji poprzez sankcje na Rosję.
Ambasador USA przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield, wyraziła "ogólne poparcie USA" dla rozmów z Rosją ws. odblokowania szlaku eksportowego przez Morze Czarne, ale zauważyła jednocześnie, że "żadne sankcje nie uniemożliwiają Rosji eksportu jej własnej żywności czy nawozów, jak sugeruje Władimir Putin".