Rosyjskie wojsko zbudowało most pontonowy w pobliżu Czarnobyla

Komercyjne zdjęcia satelitarne zamieszczone we wtorek w mediach społecznościowych przedstawiają most pontonowy na rzece Prypeć - zaledwie kilka kilometrów od granicy z Ukrainą i kilkanaście od reaktora jądrowego nr 4, który stopił się w 1986 roku w Czarnobylu.

Publikacja: 16.02.2022 16:54

Rosyjskie wojsko zbudowało most pontonowy w pobliżu Czarnobyla

Foto: AFP

Most powstał w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Znaczną część tej strefy można zwiedzać stosunkowo bezpiecznie przez kilka dni. Sam reaktor jest zamknięty w sarkofagu zaprojektowanym w celu ograniczenia uwalniania radioaktywnych zanieczyszczeń.

Obecnie ponad 30 tys. rosyjskich żołnierzy ze wszystkich czterech armii Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji prowadzi z siłami białoruskimi w środkowej i południowej Białorusi ćwiczenia wojskowe.

Wielu analityków podejrzewa, że jest to pretekst do rozmieszczenia dużych sił na Białorusi w celu przeprowadzenia działań wojskowych przeciwko Ukrainie, a zwłaszcza jej stolicy Kijowie - przynajmniej w przypadku, gdyby Moskwa zdecydowała się na użycie siły przeciwko Ukrainie.

Zauważono mobilizację wielu firm budujących mosty pontonowe, zarówno na Białorusi, jak i na granicy Rosji z Ukrainą. Rosyjska armia nie zapowiadała budowy mostów pontonowych podczas manewrów na Białorusi, jednak białoruskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w ramach ćwiczeń będzie planowane zajmowanie linii obronnych oraz przekraczanie przeszkód wodnych. 

Ze zdjęć GPS wynika, że most ma około 180 metrów. Po tego typu konstrukcjach może przejechać 50-tonowy czołg T-72B3. 

Przydatność tego mostu przy ewentualnej operacji przeciwko Ukrainie jest dyskusyjna. Z pewnością Rosja mogłaby starać się otworzyć dodatkowe kanały , którymi mogłaby posuwać się na południe w kierunku Kijowa, poza najwygodniejszym, a więc przewidywalnym, dojazdem autostradą P37/P02.

Eksperci zwracają uwagę, że bagnisty teren wokół rzeki Prypeć nie jest łatwy do przekroczenia. Zimowe warunki i zamarznięcie gruntu może to ułatwić. 

Możliwe, że działania rosyjskich wojsk to jedynie prowokacja lub wyłącznie element prowadzonych ćwiczeń na Białorusi.

Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Nie wierzę, że Donaldowi Trumpowi nie zależy na Europie
Konflikty zbrojne
Nadzwyczajny szczyt w Paryżu. Europejscy liderzy będą omawiać działania Donalda Trumpa ws. Ukrainy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1088
Konflikty zbrojne
Kolejny etap rozejmu. Hamas zwolnił trzech więźniów
Konflikty zbrojne
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. „Dobre rozmowy" Zełenskiego z Vance'em