Aktualizacja: 22.11.2024 02:36 Publikacja: 15.09.2024 10:35
Kłodzko. Zalane centrum miasta
Foto: PAP/Maciej Kulczyński
IMGW ostrzega przed kolejnymi opadami. Największe sumy opadów prognozowane są na Dolnym Śląsku, wyniosą nawet do 45 mm. W województwie opolskim i śląskim opady mogą wynieść do 35 mm. Jak wynika z przewidywań meteorologów, opady możliwe są do poniedziałku w całym kraju,. „Opady na południu kraju będą silne, a na Dolnym Śląsku przejściowo nawalne” - ostrzegają meteorolodzy IMGW.
Jak wynika z danych IMGW, cała Europa zachodnia i północno-wschodnia jest w zasięgu wyżów, pozostały obszar kontynentu znajduje się pod wpływem rozległych niżów z układami frontów atmosferycznych, z ośrodkami nad południową Polską i Morzem Norweskim. Polska jest w zasięgu niżu z ośrodkiem nad południową częścią kraju. Z niżem związany będzie układ frontów atmosferycznych, który powoli przemieszcza się ze wschodu na zachód. Z upływem dnia ośrodek niżowy ma przemieścić się nad centralną Polskę - podaje IMGW.
1 867 rodzin z Dolnego Śląska otrzymało pieniądze na remont i odbudowę domu po powodzi - podaje RMF FM zaznaczając, że nie wszyscy są zadowoleni. Chodzi nie tylko o kwoty wsparcia, ale też klucz oceny szkód. Poszkodowani boją się, że nie zdążą wykorzystać pomocy do końca roku.
Kilkudziesięciu strażaków walczy z dużym pożarem dawnej fabryki mebli w Sulechowie. Ewakuowano pobliski blok mieszkalny
Narodowy Instytut Dziedzictwa potwierdził uszkodzenie przez powódź co najmniej 40 zabytkowych obiektów. Wśród nich są najcenniejsze, czyli wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Do groźnego pożaru doszło we wtorkowy wieczór w Krakowie. W Centrum Handlowym Krokus przy ul. Bora-Komorowskiego zapaliła się stacja ładowania rowerów elektrycznych.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Około 450 osób zostało ewakuowanych w czwartek rano z technikum gastronomicznego w Poznaniu. Okazało się, że w budynku szkoły pojawił się ogień.
Do Polski dotarł front, który sporo namiesza w pogodzie. Niesie ze sobą opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz silny wiatr. IMGW wydał kilka alertów ostrzegających przed oblodzeniem, opadami i podmuchami wiatru. Gdzie będzie najgorzej?
We wtorek i środę nad Polską przemieszczać się będzie silny niż Quiteria, który odpowiadać będzie za intensywne opady zarówno deszczu, jak i śniegu. Przede wszystkim jednak spowoduje silny wiatr, a nawet wichury. Te ostatnie wystąpić mogą głównie nad morzem i w górach.
Pogoda w najbliższych dniach może być groźna, a to za sprawą silnych porywów wiatru. IMGW wydał już ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem na wybrzeżu. W kolejnych dniach wichury nad Polską mogą być jeszcze bardziej niebezpieczne.
Mikroplastik został już wykryty w wielu zaskakujących miejscach na Ziemi. Okazuje się, że przeniknął także do atmosfery. Najnowsze badanie wykazało, że może wpływać na powstawanie lodu w chmurach, a to z kolei może przełożyć się na pogodę, a nawet klimat na Ziemi.
Zachmurzenie, wilgoć i niskie temperatury będą nam towarzyszyć jeszcze przez kilka dni. Szczególnie kierowcy powinni uważać na utrzymujące się nocami przymrozki. IMGW ostrzega też przed marznącymi opadami deszczu. W górach spadnie śnieg.
W najbliższych dniach na terenie całego kraju zachmurzenie będzie dosyć duże. Należy spodziewać się również przymrozków. Dodatkowo IMGW ostrzega przed mgłami, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla kierowców.
Zima 2024/2025 coraz bliżej. Jaką pogodę przyniesie? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaprezentował najnowszą długoterminową prognozę numeryczną obejmującą czas od listopada do lutego.
Październikowa pogoda była dla nas mocno łaskawa. Wszystko wskazuje na to, że listopad również będzie dość przyjemny, przynajmniej w pierwszej połowie. Według danych IMGW najbliższy tydzień ma być suchy, ale raczej chłodny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas