Według danych Generalnej Administracji Celnej ChRL, przytaczanych przez TASS, obroty handlowe między Rosją a Chinami w okresie styczeń-kwiecień wyniosły 71,15 mld dol. Wskaźnik ten wzrósł o 41,3 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. Tempo wzrostu wymiany przyspieszyło: w okresie styczeń-marzec wskaźnik wzrósł o 38,7 proc.
Eksport z Chin do Rosji wyniósł 33,69 mld dol., czyli zwiększył się o 67,2 proc. w ujęciu rocznym. Import z Rosji wzrósł do 39,46 mld dol. (+24,8 proc.). W kwietniu Rosja wysłała do Chin towary (90 proc. z nich to surowce) o wartości 19,23 mld dol., a Chiny dostarczyły Rosji towary o wartości 9,61 mld dol.
Czytaj więcej
Dług w gospodarce chińskiej sięgnął w pierwszym kwartale 2023 r. rekordowych 279,7 proc. i powięk...
W 2022 roku wymiana handlowa między Chinami a Rosją zwiększyła się o prawie 30 proc. w wyniku rozpętanej przez Kreml, zbrodniczej wojny i sankcji Zachodu, które odcięły rosyjską gospodarkę od importu.
Chiny stały się dla rosyjskiego reżimu jedyną alternatywą dostaw tzw. wysokich technologii niezbędnych do produkcji broni i w wielu innych dziedzinach przemysłu. Moskwa i Pekin zapowiedziały w kwietniu zwiększenie handlu i „optymalizację” jego struktury, rozwój logistyki i podniesienie poziomu współpracy finansowej. Jednak jak widać po wynikach handlu, strona chińska podchodzi ostrożnie do zwiększania zaopatrywania reżimu rosyjskiego w technologie, które podpadają pod zachodnie sankcje.