Wreszcie przedstawiono projekt systemu kaucyjnego. Są zmiany

Dwa złote – tyle maksymalnie zapłacimy kaucji za butelki, ale nie za jednorazowe ze szkła, bo te wypadły z projektu. Opakowania będą zbierały tylko duże sklepy – to główne zmiany systemu kaucyjnego, który wejdzie w życie za około dwa lata.

Publikacja: 10.10.2022 12:35

Wreszcie przedstawiono projekt systemu kaucyjnego. Są zmiany

Foto: Adobe Stock

– Systemem kaucyjnym zostaną objęte opakowania z tworzyw sztucznych po napojach o pojemności do 3l, opakowania szklane wielokrotnego użytku po napojach o pojemności do 1,5l oraz puszki aluminiowe o pojemności do 1l – informuje ministerstwo klimatu i środowiska w Ocenie Skutków Regulacji do projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Długo wyczekiwana ustawa wreszcie została opublikowana na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Rynek czekał na to od kwietnia.

Zmiany idą w dużej mierze na rękę handlowi, w ostatniej chwili minister klimatu postanowił ustąpić w kwestii butelek jednorazowych, które usunięto z systemu, a także wielkości sklepów, od których placówki będą miały obowiązek zbierać butelki.

Główne zmiany wobec wcześniejszych zapowiedzi wiceministra Jacka Ozdoby to: z frakcji, czyli rodzaju materiału, z którego zrobione są butelki, wypadło szkło jednorazowe, zostają natomiast wielorazowe butelki szklane, butelki plastikowe i puszki aluminiowe.

Czytaj więcej

Rajd cen w sklepach przyspiesza. Zakupy zdrożały już o jedną czwartą

„Ważną i oczekiwaną zmianą było usunięcie z projektowanego systemu kaucyjnego szkła jednorazowego, o czym mówiliśmy już od dawna – sklepy nie mają możliwości składowania jednorazowych opakowań szklanych, ponadto ich zbiórka jest już w Polsce na wysokim poziomie (rzędu 70 proc.), dlatego też wprowadzanie tego elementu do systemu kaucyjnego i zmuszanie sklepów do jego prowadzenia nie byłoby ani celowe, ani potrzebne i utrudniłoby dodatkowo funkcjonowanie zwłaszcza mniejszych placówek handlowych” – pisze redakcji Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

Tu od razu uwaga – puszki aluminiowe są bardzo trudne do odróżnienia od stalowych, więc to może być wyzwanie dla systemu.

Maksymalna wysokość kaucji została ustawiona na dwa złote, co dziś może wydawać się sporą kwotą, ale inflacja przez dwa lata i tak jeszcze znacząco obniży nam wartość pieniądza, więc może to nie być aż tak dużym dodatkiem co ceny.

System ma działać bez paragonów, co będzie sporym ułatwieniem dla działania tego systemu, dziś sklepy często wymagają paragonu, potwierdzającego zakup butelek piwa w ich placówce. To się zmieni, sklepy nie będą mogły żądać paragonów.

Handel domagał się, by do systemu obowiązkowo były włączone tylko największe sklepy, od 500 mkw. Poprzedni projekt ustawy natomiast przewidywał prowadzenie skupu butelek przez sklepy od powierzchni 100 mkw, a najnowsze zmiany, opublikowane w piątek, podwyższyły tę granicę do 200 mkw.

– Trzeba będzie pracować z mniejszymi sklepami i zachęcać do udziału w tym systemie – mówią nieoficjalnie producenci napojów. Dodają jednak, że dobrze, że ten projekt w ogóle się pojawił, bo z uwagi na półroczne już opóźnienie w publikacji projektu ustawy część dużych producentów napojów zaczynała już podejrzewać, że ten projekt wcale w tym roku nie zostanie zawieszony na RCL i przekazany do Sejmu.

Duże firmy zapytanie o komentarz proszą o więcej czasu na ocenę projektu. Faktycznie, projekt ustawy zawisł na RCL w piątek wieczorem, więc większość ekspertów mogła zajrzeć do niego w poniedziałek, a kluczowe mogą być załączniki do ustawy, których jest sporo, a także komentarze resortu do ponad 800 uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji.

Handel
Polacy przestają kupować na bazarach, zwłaszcza ubrania
Handel
Biedronka pod kreską w 2024 r., spadła sprzedaż
Handel
Biedronka szuka nowych menedżerów. Obiecuje ekspresową karierę, 8,5 tys. zł i benefity
Handel
Kolejne podwyżki w sklepach. Co najbardziej podrożało? Ale są też obniżki
Handel
Coraz drożej na sklepowych półkach. Polacy się już przyzwyczaili