Upadło już 3 tys. sklepów w 2022. Najwięcej od 5 lat, a to dopiero połowa roku

Zniknięcie ograniczeń w działalności nie spowodowało rozkwitu sektora, a sklepów upadło najwięcej od 2017 r. To dopiero wyniki półrocza, w 2022 r. zapowiada się rekord.

Publikacja: 26.06.2022 21:00

Upadło już 3 tys. sklepów w 2022. Najwięcej od 5 lat, a to dopiero połowa roku

Foto: Adobe Stock

Od początku roku rynek sprzedaży detalicznej skurczył się o ponad 3 tys. lokalizacji, do 373 tys. – wynika z danych zebranych przez wywiadownię Dun & Bradstreet Poland dla „Rzeczpospolitej”. Procentowo wynik nie wydaje się być wysoki, ale to odwrócenie trendu z ostatnich lat, kiedy sklepów znikało znacznie mniej.

Wskazywało to na stabilizację sektora, niemniej pandemia ponownie wywróciła sytuację do góry nogami. Silny zwrot w stronę handlu internetowego spowodował, że popularność stacjonarnych sklepów ponownie spadła. A to dopiero początek.

Sieci rosną w siłę

– Jeśli tak wysoki trend utrzyma się w kolejnych sześciu miesiącach, to na koniec 2022 r. można spodziewać się rekordowo wysokiej w ostatnich latach liczby upadłości, przekraczającej 5 tys. likwidacji – mówi Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet Poland. Dodatkowo, tylko w pierwszym półroczu ponad 4,5 tys. stacjonarnych sklepów już zawiesiło działalność.

Lista najmocniej kurczących się sektorów się nie zmienia: najszybciej z rynku znikają sklepy ogólnospożywcze, których zlikwidowano 644, zniknęły też 532 sklepy niewyspecjalizowane oraz 487 odzieżowych. – Teraz płacimy wysoki rachunek za dwa ostatnie lata pandemii Covid-19 i kolejno po sobie występujące lockdowny. Dodatkowo handel detaliczny coraz bardziej odczuwa wpływ rozwoju e-commerce, którego udział w rynku gwałtownie rośnie – dodaje.

Czytaj więcej

Sklepy w Polsce wciąż znikają, ale wolniej. Głównie apteki i second-handy

Na przeciwległym biegunie znalazły się sklepy z AGD, których przybyło 54, oraz 16 placówek z artykułami medycznymi. To jedyne branże spośród niemal 30 w handlu detalicznym, w których widać wzrost liczby sklepów.

Zmiany w handlu spożywczym nieuchronnie nastąpią – i to w coraz większym stopniu. – W dłuższym terminie można spodziewać się dalszego wzrostu usieciowienia handlu i konsolidacji rynku, ponieważ w ramach grup zakupowych sklepy mają dostęp do lepszych warunków handlowych oraz marek własnych. Inflacja nie spowoduje jednak wyraźnej poprawy sytuacji hipermarketów, od których klienci dotychczas się odwracali – mówi Maciej Kroenke, partner Strategy&. – Choć hipermarkety są kojarzone z niższymi cenami i szerokim asortymentem, to wygoda tanich zakupów „za rogiem” wygra z wariantem niewiele tańszych zakupów, do których najpierw trzeba dojechać. Szczególnie przy dzisiejszych cenach paliw – dodaje.

Internet na fali

Duże sieci bowiem na kurczącym się rynku rosną. Żabka otwiera rocznie ponad 1 tys. sklepów. Carrefour podał w sprawozdaniu rocznym, że uruchomił ponad 20 sklepów w 2021 r., a w bieżącym roku chce urosnąć o ponad 170 lokalizacji, z czego 150 stanowić będą osiedlowe sklepy w ramach umów franczyzowych.

Sieci odzieżowe jednak zgodnie mówią o strategii rozwoju wielokanałowego, co można rozumieć bardziej jako modernizację lub nawet kurczenie się sieci stacjonarnej i intensywny rozwój kanału internetowego. Pojawiają się także nowe formaty handlowe na bazie istniejących punktów, CCC część lokalizacji przerabia na sklepy typu outletowego HalfPrice.

– Planując nowe koncepty, skupialiśmy się na maksymalnym ułatwieniu klientowi decyzji zakupowych. Dlatego szczególnie uważnie monitorujemy wyniki generowane w tych sklepach, aby móc podejmować decyzje o dalszym rozwoju takiej formuły – mówi Marta Fryzowska, wiceprezeska VRG, odpowiedzialna za segment moda.

W innych sektorach, mocniej nastawionych na sprzedaż stacjonarną, widać intensywniejszy rozwój sieci, choćby w przypadku sprzedaży materiałów budowlanych i wykończeniowych. Sieć marketów budowlanych Mrówka w tym roku powiększyła się już o osiem lokalizacji i liczy ich 350. – Do końca roku powstanie jeszcze 10 nowoczesnych placówek – wyjaśnia Marzena Mysior-Syczuk, główny koordynator ds. public relations w Grupie PSB Handel.

We wszystkich sektorach handlu rosną inwestycje w sprzedaż online: klienci się do niej przyzwyczaili i już nie zrezygnują z tej formy.

Handel
Bruksela szykuje odpowiedź na cła Trumpa. Von der Leyen: nie jest za późno na negocjacje
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Handel
Donald Trump ogłosił nowe cła odwetowe. „To, co oni robią nam, my zrobimy im”
Handel
Natychmiastowa dymisja szefa sieci Primark. W tle zarzuty obyczajowe
Handel
Luksus w odwrocie, Polacy wolą wydawać na inne rzeczy
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Handel
Francuz chce odrodzić markę Tupperware. „Wielki powrót” kultowej marki do Polski
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście