O zamianie obowiązujących od czerwca tymczasowych antydumpingowych ceł na rosyjską sklejkę, Bruksela informuje w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Dochodzenie europejskiego regulatora wykazało, że rosyjskie firmy konsekwentnie obniżały ceny eksportowanej na wspólnotowy rynek sklejki.

Od 2017 do 2021 roku spadł one o prawie dziesięć procent – z 646 do 584 euro za tonę, pomimo rosnących kosztów i cen unijnych producentów. Kwestia zastąpienia ceł tymczasowych cłami stałymi była rozpatrywana na posiedzeniu Komisji Instrumentów Ochrony Handlu Komisji Europejskiej w połowie października. Wtedy decyzja nie została podjęta, ale rosyjskie firmy uznały ją za bardzo prawdopodobną.

Teraz stałe cła uderzą między innymi w przedsiębiorstwa rosyjskich oligarchów Aleksieja Mordaszowa (właściciel jednego z największych na świecie producentów sklejki Sveza, a także największego koncernu stalowego Rosji - Siewierstal) i Władimira Jewtuszenkowa (poprzez Grupę Segezha jest właścicielem Kombinatu Sklejki Wiatka).

Unijne cła stałe są nieco niższe niż tymczasowe. W przypadku Svezu ich wielkość zmniejszyła się z 15,9 proc. do 14,4 proc., a dla Wiatka Plywood Mill z 15,7 proc. do 14,85. W przypadku Zakładów Sklejka Syktywkar i Kompleksu Żeszardzkiego cła wyniosły odpowiednio 15,72 proc. i 15,8 proc.