Niezłe rokowania Polski i Węgier

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to kolejna międzynarodowa instytucja, która ocenia, że choć Polska nie uniknie pierwszej od 30 lat recesji, to będzie ona stosunkowo płytka.

Aktualizacja: 13.05.2020 11:04 Publikacja: 12.05.2020 21:00

Niezłe rokowania Polski i Węgier

Foto: Adobe Stock

W ocenie EBOR-u polska gospodarka skurczy się w tym roku o 3,5 proc., a w przyszłym roku urośnie o 4 proc. Podobne perspektywy ma, średnio rzecz biorąc, niemal 40 krajów środkowej, wschodniej i południowej Europy, środkowej Azji i północnej Afryki, w których działalności prowadzi EBOR.

Wygląda jednak na to, że kryzys wywołany przez pandemię Covid-19 obejdzie się z Polską łagodniej niż z większością innych krajów na podobnym poziomie rozwoju. W świetle prognoz EBOR spośród tzw. nowych krajów członkowskich UE (tych, które weszły do Unii razem z Polską lub później) tylko Węgry mogą liczyć na równie mały spadek PKB w tym roku jak my.

Na przeciwległym biegunie są kraje bałtyckie, których gospodarki mogą się w tym roku skurczyć o 6–7 proc. Podobne są prognozy dla Słowacji.

Poprzednio, w listopadzie, EBOR spodziewał się, że polska gospodarka urośnie w tym roku o 3,5 proc. To oznacza, że swoją prognozę ściął o 7 pkt proc. W przypadku Węgier ta rewizja jest jeszcze mniejsza, wynosi 6,6 pkt proc. Prognozę dynamiki PKB Słowacji EBOR obniżył jednak aż o 8,5 pkt proc., a Litwy o ponad 9 pkt proc.

Ekonomiści londyńskiej instytucji tłumaczą, że Polska i Węgry wyróżniają się spośród innych państw regionu większym rozmachem programów antykryzysowych. Ich relatywnie dobre rokowania są też pochodną większej dywersyfikacji ich gospodarek niż w przypadku Słowacji, gdzie dominuje przemysł motoryzacyjny, czy krajów z południa Europy, gdzie dużą rolę odgrywa turystyka.

Mateusz Szczurek, główny ekonomista EBOR w Europie Środkowo-Wschodniej i były minister finansów RP, przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem. Jak tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą", te prognozy bazują na założeniu, że ograniczenia aktywności ekonomicznej wprowadzone w połowie marca w celu stłumienia rozwoju epidemii koronawirusa w ciągu czterech miesięcy zostaną wycofane. Jeśli nie, to recesja będzie głębsza.

Twoje wybory zależą od tego, co wiesz

Tylko 19
za pierwszy miesiąc dostępu do rp.pl

Subskrybuj

Obecnie jednak prognozy EBOR dla polskiej gospodarki są nieco bardziej optymistyczne od tych, które publikowały w ostatnim czasie inne instytucje międzynarodowe. Komisja Europejska oczekuje w tym roku spadku PKB Polski o 4,3 proc., a MFW o 4,6 proc.

Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne