Biznes Rosji: pomoc państwa to fikcja

Biurokracja, odmowy banków, brak ustępstw skarbówki to najczęstsze bariery na drodze rosyjskiego biznesu do uzyskania pomocy obiecanej przez rząd i prezydenta. Pomoc nie objęła 75 proc. potrzebujących firm.

Aktualizacja: 19.05.2020 17:50 Publikacja: 19.05.2020 17:14

Biznes Rosji: pomoc państwa to fikcja

Foto: YURI KADOBNOV

Sondaż Centrum Opracowań Strategicznych (CSR) Rosji ujawnił, że programy pomocowe dla biznesu, które zapowiedział rosyjski rząd, bank centralny i prezydent dostępne są jedynie nielicznym. Aż 75 proc. przedsiębiorców przyznaje, że pomoc ich nie objęła, choć bardzo jej potrzebują.

Mały biznes jest tutaj w najgorszej sytuacji, najtrudniej mu otrzymać pomoc. Rosyjscy przedsiębiorcy najbardziej potrzebują pożyczek z oprocentowanie zerowym na wynagrodzenia. Te otrzymało 38 proc. występujących o nie firm. Potrzebne jest też moratorium na bankructwa i dodatkowe rodzaje kredytowania, w tym gwarancje państwowe. Na razie takich mechanizmów pomocy brak.

Z ankiety wynika, że średnio 10 proc. rosyjskich firm otrzymało co najmniej jeden środek wsparcia, 10 proc. jest w trakcie otrzymywania, a połowa planuje, by po pomoc wystąpić. W sektorze MŚP wskaźniki są nieco wyższe: jedna na dziesięć firm otrzymała co najmniej jeden rodzaj wsparcia, dwie na dziesięć są w trakcie otrzymywania, a siedem na dziesięć spodziewa się skorzystać z pomocy.

Wśród pytanych przedsiębiorców 32 proc. przyznaje, że nie udało im się uzyskać w bankach nieoprocentowanego odroczenia spłaty kredytów na pół roku; 34 proc. nie uzyskało odroczenia zapłaty za dzierżawę i wynajem.

Tymczasem władze twierdzą, że 27 proc. firm występujących o pomoc, nie kwalifikuje się do niej. Borys Titow rzecznik praw rosyjskiego biznesu podkreśla, że jedynie 28 proc. małych i średnich firm otrzymał bezzwrotną pomoc przy wypłatach a 54 proc. nie dostało obniżki stawek podatków płaconych na ubezpieczenie społeczne pracowników.

Rzecznik zwraca uwagę na rozdętą biurokrację, niezrozumiały mechanizm wsparcia, niechęć do pomocy ze strony wynajmujących grunty i obiekty, odmowy banków i brak ustępstw z strony skarbówki.

Konsekwencją tego jest rosnące w Rosji bezrobocie. Według prognozy CSR do końca tego roku liczba bezrobotnych urośnie do 12 mln, czyli stopa bezrobocia sięgnie 16 proc. To 3,5 raza więcej aniżeli w minionym roku. Realne zarobki Rosjanek i Rosjan zmniejszą się w tym roku o średnio 18,5 proc. Bez pomocy pozostają wciąż tak ważne w gospodarce sektory jak rolnictwo czy budownictwo.

Eksperci podkreślają, że pandemia zwiększa udział państwa w gospodarce. Udział państwowej własności w łącznych przychodach rosyjskich firm może w tym roku zwiększyć się o 0,5 pp. w wynieść 27,5 proc.; jednocześnie udział MŚP spadnie o 1 pp. do 16,1 proc.

IMM, Raport NOM, marzec 2025

"Rzeczpospolita" najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Czytaj u źródła

Obecnie udział MŚP w rosyjskiej gospodarce wynosi 21,9 proc. według wyliczeń Rosstat. Władimir Putin polecił, by do 2025 r udział ten wyrósł do 40 proc. Jest to dziś całkowicie nierealne.

Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne