Brazylia jest największym krajem Ameryki Łacińskiej i piątym pod względem liczby ludności państwem świata, ale dla polskich firm wciąż pozostaje niewykorzystanym obszarem potencjalnej ekspansji biznesowej. O tym, jakie możliwości rozwoju daje przedsiębiorcom brazylijski rynek, a zarazem z jakimi problemami powinny się liczyć inwestujące tam firmy, można było dowiedzieć się na seminarium „Doing Business in Brasil 2024”, organizowanym przez Polsko-Portugalską Izbę Gospodarczą (PPCC) 27 lutego w centrum Santander Bank Polska w Warszawie.
Czytaj więcej
OECD koryguje w dół prognozę wzrostu gospodarczego na świecie w 2024 r. Powód: restrykcyjna polityka pieniężna wielu banków centralnych. Ocenia też, że w tym roku Wielka Brytania będzie mieć najwyższą inflację w gronie krajów najbardziej rozwiniętych gospodarczo.
To cykliczne wydarzenie wpisuje się w działania PPCC mające na celu wsparcie pierwszych kroków polskich firm na rynku brazylijskim, zwłaszcza poprzez regularnie organizowane misje biznesowe. Okazują się one kluczowe dla poznania specyfiki tego kraju. – Brazylia jest rynkiem, na którym bardzo ważną rolę spełnia odpowiednie przygotowanie merytoryczne w połączeniu z długoterminową strategią i cierpliwością. W rezultacie podejście ad hoc, polegające na punktowych działaniach, jest według mnie nieproduktywne – mówił Wojciech Baczyński, dyrektor generalny PPCC.
W 2022 roku Brazylia była piątym największym odbiorcą bezpośrednich inwestycji zagranicznych na świecie
Według brazylijskiej agencji ApexBrasil, wspierającej inwestorów wchodzących na ten rynek, w 2022 roku Brazylia była piątym największym odbiorcą bezpośrednich inwestycji zagranicznych na świecie. Ten obiecujący, ale trudny rynek z jednej strony oferuje polskim firmom spore możliwości, ale z drugiej wymaga bardzo dobrego rozpoznania i solidnego przygotowania, m.in. ze względu na odległość, skomplikowane procedury administracyjne i zróżnicowany, w zależności od regionu, system podatkowy.
Czytaj więcej
Brazylia wypracowała w 2023 r. rekordową nadwyżkę w bilansie płatniczym, ale w tym roku będzie mniejsza. Ponadto zmniejszyła wyrąb lasów w Amazonii o 50 proc. do 5152 kilometrów kwadratowych.