Jaki będzie po wojnie nowy światowy ład

Rosyjska agresja na Ukrainę stworzyła okoliczności gwałtownie zmieniające globalny porządek świata – mówili paneliści w Karpaczu.

Publikacja: 08.09.2023 02:00

Najgorszy dla Ukrainy byłby długi konflikt bez wyjścia – podkreślali dyskutanci Wojciech Kordowski

Najgorszy dla Ukrainy byłby długi konflikt bez wyjścia – podkreślali dyskutanci Wojciech Kordowski

Foto: DWstudio

Wpływ wojny w Ukrainie na światowe bezpieczeństwo będzie długoterminowy, a jego pełna skala rozstrzygnie się po zakończeniu wojny – to jeden z wniosków po debacie ekspertów w Karpaczu dotyczącej światowej geopolityki i wyzwań. – Definicja tych wyzwań zależy od tego, z czyjej perspektywy się patrzy. Z perspektywy Ukrainy jest takim wyzwaniem utknięcie w przedłużającej się wojnie bez perspektywy na jej zakończenie na korzystnych dla Ukrainy warunkach, ale ze znacznymi kosztami jej prowadzenia – mówił Marek Budzisz, senior fellow w Strateg & Future. – Z punktu widzenia krajów Europy Środkowej, czyli wschodniej flanki NATO – lub raczej wschodniego frontu NATO – mamy do czynienia z destrukcją starego modelu bezpieczeństwa oraz nieefektywnością poprzedniego modelu odstraszania Rosji – zauważył Budzisz.

Eksperci zauważali też ogromną stawkę toczącej się od lutego 2022 wojny na pełną skalę. – Ta stawka to bezpieczeństwo każdego suwerennego kraju na świecie. Dlatego USA, kraje europejskie, ważne wolne kraje z regionu Azji i Pacyfiku wspierają Ukrainę. Bo dostrzegają, że stawką jest nie tylko sytuacja Ukrainy. Jeśli świat pozwoli na zajęcie Ukrainy przez agresora, to jednocześnie powie, że żaden kraj nie jest bezpieczny. To będzie komunikat do wszystkich agresorów zachęcający do agresji. A to nie jest w interesie USA, Europy czy żadnego wolnego kraju – podkreśliła Kimberly Kagan, szefowa Instytutu Badań nad Wojną.

Co już teraz pokazała w wojna? – Między innymi fakt operacjonalizacji bezpieczeństwa w Europie na poziomie NATO, a nie Unii Europejskiej. Rozważanie dotyczące wspólnej europejskiej armii, wspólnego przywództwa. Jestem zwolennikiem integracji europejskiej, ale rozróżniam integrację europejską od Unii Europejskiej – zauważył prof. Wojciech Gizicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Co jeszcze liczy się jako realne wyzwania bezpieczeństwa w kontekście wojny? Paul Hurmuz zauważył problem NATO, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na Morzu Czarnym. – Ktoś zauważył, że to obszar „trójkąta bermudzkiego” bezpieczeństwa, jeśli chodzi o NATO. To region strategicznej niepewności i jednocześnie agresywnych działań Rosji. Nie mamy jasnych celów i strategii, jeśli chodzi o te agresywne działania Rosji w tym regionie, nawet po licznych incydentach – mówił ekspert z New Strategy Center.

Czytaj więcej

New global order after the war
Gospodarka
Mosbacher: Polska jest liderem, czas by UE to zrozumiała
Gospodarka
Wielka awaria internetu w Rosji. Operatorzy komórkowi i banki w opałach
Gospodarka
Kanada szykuje odpowiedź na cła Trumpa. „Musimy być gotowi na wszystko”
Gospodarka
Nowe antyrosyjskie sankcje Japonii uderzają też w pomocników Kremla
Gospodarka
O co chodzi Trumpowi? Chce drogi handlowej i surowców Grenlandii