Ekonomiści: brak spójnej polityki fiskalnej i monetarnej utrudnia obronę polskiej gospodarki

Ekspansywna polityka fiskalna rządu stymuluje inflację i komplikuje finansowanie wydatków na armię i służbę zdrowia – mówili uczestnicy seminarium Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, nad którym „Rzeczpospolita” objęła patronat.

Publikacja: 20.04.2022 16:32

Miejscowość Borodzianka pod Kijowem

Miejscowość Borodzianka pod Kijowem

Foto: PAP/EPA

– NBP zacieśnia politykę monetarną, a polityka fiskalna pozostaje akomodacyjna – mówił prof. Łukasz Hardt, do niedawna członek RPP, w czasie seminarium pt. „Polska gospodarka wobec wyzwań wewnętrznych i geopolitycznych po agresji Rosji na Ukrainę”, nad którym patronat objęła „Rzeczpospolita”. Uczestnicy seminarium zgodzili się, że obecne policy mix, czyli połączenie polityki monetarnej i fiskalnej, jest nieoptymalne i sprawia, że trudniej bronić naszej gospodarki przed skutkami wojny w Ukrainie.

We wprowadzeniu do debaty prof. Andrzej Szablewski, dyrektor Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, zwrócił uwagę, że polska gospodarka stoi w obliczu różnych wyzwań. – Niestety, rządzącym brakuje myśli gospodarczej potrzebnej do walki z konkretnymi problemami, a dalsze wspieranie rządu przez NBP podniesie inflację. Koszt pozyskania pieniądza na rynku pokazuje, że w kasie państwa nie zostało wiele pieniędzy po transferach społecznych i wydatkach w pandemii – mówił prof. Szablewski.

Pozostało 81% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Gospodarka
Scott Bessent będzie nowym sekretarzem skarbu USA
Gospodarka
Szefowa EBOR: Możemy pomóc Polsce w prywatyzacji
Gospodarka
Rosjanie rezygnują z obchodów Nowego Roku. Pieniądze pójdą na front
Gospodarka
Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski. Jest źle, ale inni mają gorzej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Gospodarka
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE: UE nie potrzebuje nowej polityki konkurencji