Aktualizacja: 22.11.2024 02:47 Publikacja: 19.09.2024 18:12
Foto: Grzegorz Psujek
Podobno liczby nie kłamią, ale po czwartkowej sesji na GPW można podważać to twierdzenie. WIG20 zakończył dzień na tym samym poziomie co w środę, ale by móc rzetelnie ocenić przebieg notowań trzeba spojrzeć nie tylko na suche statystyki.
W czwartek europejskie rynki oczywiście "konsumowały" decyzję Fedu o obniżce stóp procentowych o 50 pkt bazowych. Giełdy Starego Kontynentu przyjęły ją entuzjastycznie i od początku notowań obserwowaliśmy solidne wzrosty. Na tym tle słabo jednak prezentowała się Warszawa. WIG20 zaczął dzień od niewielkiej przeceny. Diabeł tkwił w szczegółach. Przede wszystkim mieliśmy do czynienia z odcięciem dywidendy od akcji Orlenu, co samo w sobie mogło być ciężarem dla naszego głównego indeksu. Do tego doszła mocna przecena papierów Allegro po publikacji wyników. Splot tych okoliczność spowodował, że przez cały dzień nasze osiągnięcia wypadły mizernie na tle reszty rynków. I chociaż zakończenie dnia na "zero" chluby nie przynosi to jednak aż 14 spółek wchodzących w skład WIG20 zamknęło dzień nad kreską. Wbrew więc pozorom, czwartkowa sesja wcale nie była taka zła.
Po pierwszych ukraińskich atakach amerykańskimi rakietami ATACMS rosyjscy inwestorzy rzucili się wyprzedawać akcje. W kilka godzin rosyjskie firmy na giełdzie w Moskwie straciły na wartości ponad 2 mld dol. Rubel jest najtańszy od 13 miesięcy.
WIG20 zaczął dzień na plusie. Czy bykom starczy determinacji do końca notowań?
Wydaje się, że we wtorek argumenty fundamentalne zostały przysłonięte ryzykiem zaognienia konfliktu za naszą wschodnią granicą.
Europejski regulator chce, aby od 11 października 2027 r. giełdy Starego Kontynentu skróciły czas rozliczania transakcji o jeden dzień. Zmiany miałyby także objąć GPW.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamiast oczekiwanego odreagowania po piątkowej wyprzedaży indeksy w Warszawie pogłębiły korektę. Wśród największych firm najchętniej pozbywano się akcji Pekao, JSW i Allegro.
W środę silny dolar znów dał o sobie znać, a to był kulą u nogi dla złotego.
WIG20 zaczął dzień na plusie. Czy bykom starczy determinacji do końca notowań?
Przez długi czas wydawało się, że czwartkowa sesja przyniesie kontynuację przeceny na warszawskiej giełdzie. Nic z tych rzeczy. Górą były ostatecznie byki.
Para EUR/USD obroniła poziom 1,05. To z kolei pomogło notowaniom złotego.
WIG20 stracił w październiku prawie 5 proc. Tym samym listopad rozpocznie z okolic 2200 pkt. Czy bykom uda się utrzymać ten poziom?
Udany początek dnia na GPW. WIG20 w pierwszej części sesji rósł ponad 1 proc. Czy byki dowiozą zwycięstwo do końca?
Dolar powyżej 4 zł, euro przy 4,35, frank w okolicach 4,63 zł – to nie był udany tydzień dla złotego.
WIG20 coraz bliżej poziomu 2300 pkt. Czy byki będą w stanie go obronić?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas