19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 04:50 Publikacja: 19.09.2024 18:12
Foto: Grzegorz Psujek
Podobno liczby nie kłamią, ale po czwartkowej sesji na GPW można podważać to twierdzenie. WIG20 zakończył dzień na tym samym poziomie co w środę, ale by móc rzetelnie ocenić przebieg notowań trzeba spojrzeć nie tylko na suche statystyki.
W czwartek europejskie rynki oczywiście "konsumowały" decyzję Fedu o obniżce stóp procentowych o 50 pkt bazowych. Giełdy Starego Kontynentu przyjęły ją entuzjastycznie i od początku notowań obserwowaliśmy solidne wzrosty. Na tym tle słabo jednak prezentowała się Warszawa. WIG20 zaczął dzień od niewielkiej przeceny. Diabeł tkwił w szczegółach. Przede wszystkim mieliśmy do czynienia z odcięciem dywidendy od akcji Orlenu, co samo w sobie mogło być ciężarem dla naszego głównego indeksu. Do tego doszła mocna przecena papierów Allegro po publikacji wyników. Splot tych okoliczność spowodował, że przez cały dzień nasze osiągnięcia wypadły mizernie na tle reszty rynków. I chociaż zakończenie dnia na "zero" chluby nie przynosi to jednak aż 14 spółek wchodzących w skład WIG20 zamknęło dzień nad kreską. Wbrew więc pozorom, czwartkowa sesja wcale nie była taka zła.
Indeksy akcji i obligacji zyskują we wtorkowy poranek. Nastroje w Europie wspierają zwyżki kontraktów amerykańskich.
Wzrost zysków na akcję prawdopodobnie był w czwartym kwartale najwyższy od trzech lat. Przy spodziewanej dwucyfrowej poprawie tego wskaźnika łatwo jest jednak o rozczarowania wśród inwestorów. Szczególnie że sytuacja na rynkach jest ostatnio dosyć nerwowa.
Z początkiem nowego tygodnia inwestorzy handlujący na warszawskim parkiecie ruszyli do wyprzedaży akcji. Najmocniej poniedziałkową przecenę odczuli posiadacze akcji największych firm.
Chociaż w tym roku rodzimi inwestorzy nie będą mieli łatwo, będzie można powalczyć o zyski na GPW. Kluczem może być selekcja spółek do portfela.
W zeszłym roku wartość IPO w Europie wzrosła ponaddwukrotnie. Na rynku głównym w Warszawie zadebiutowała tylko Żabka. Kiedy ożywienie?
WIG20 poniedziałkową sesję zaczął z „wysokiego C”. Z każdą kolejną godziną handlu zapał kupujących jednak wyparowywał.
Znów spadki na GPW. WIG20 stracił w piątek 1,1 proc., chociaż w ciągu dnia było też gorzej. Na ostatnie osiem sesji, siedem skończył pod kreską.
Fatalna sesja na GPW. WIG20 stracił 2,6 proc. i znów był w ogonie europejskiej stawki.
WIG20 może przedłużyć spadkową serię. W "drugiej linii" znów błyszczy Tauron.
Indeks polskich dużych spółek dotarł na ostatniej sesji tygodnia do listopadowego szczytu. Na więcej kupującym sił już zabrakło.
Krajowi inwestorzy wreszcie doczekali się ożywienia na giełdzie. Indeks dużych spółek przełamał dziś linię trendu spadkowego przy dość dużym obrocie.
Niemiecki DAX z nowym historycznym rekordem. Naszemu rynkowi ciążą dzisiaj spółki energetyczne.
Kolor czerwony przeważał na początku środowej sesji. Czy WIG20 będzie w stanie wrócić powyżej 2200 pkt?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas