Załamanie wśród debiutantów na GPW

Niesprzyjająca koniunktura na światowych parkietach odstrasza nowe spółki. Również w Warszawie wydłuża się lista tych, którzy zawieszają lub całkiem rezygnują z IPO. Sytuacja szybko się nie poprawi.

Publikacja: 15.07.2022 03:00

Załamanie wśród debiutantów na GPW

Foto: Piotr Gęsicki

Indeksy w Stanach Zjednoczonych zaczęły czwartkową sesję od mocnej przeceny, co spotęgowało spadki na europejskich parkietach. Po południu WIG oraz WIG20 traciły po ponad 2 proc., wyznaczając nowe roczne minima. Od początku roku oba indeksy straciły ponad jedną czwartą. Trudna sytuacja na rynku wtórnym szkodzi pierwotnemu.

– Światowe rynki kapitałowe przeżywają obecnie najtrudniejszy okres od lat. Kumulacja zawirowań gospodarczych, politycznych czy choćby powracające kolejne fale pandemii tworzą wyjątkowo niepewne środowisko dla debiutów giełdowych – potwierdza Bartosz Margol, ekspert z PwC.

Debiuty wstrzymane

W ten scenariusz wpisują się wieści, które w ostatnich tygodniach regularnie napływają na krajowy rynek: kolejne spółki odwołują lub zawieszają oferty publiczne. Właśnie poinformowało o tym Rotopino.pl, czyli spółka należąca do grupy Oponeo. Deklaruje, że kiedy sytuacja na rynkach się poprawi, wróci do giełdowych planów.

Rotopino nie złożyło jeszcze prospektu emisyjnego w Komisji Nadzoru Finansowego. Zrobiły to już natomiast takie firmy jak Desa, Dr Irena Eris, Komex, ExpertSender, Event Horizon, 3LP, Oferteo czy Transition Technologies MS. Łączy je jeszcze jedno: w przypadku żadnej z tych spółek status postępowania nie brzmi już „w toku”. Pewnym pocieszeniem może być natomiast fakt, że większość tych firm, podobnie jak Rotopino, deklaruje, że z giełdy nie rezygnuje i chce po prostu przeczekać gorsze czasy.

Od początku roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko trzy spółki. Wszystkie przeniosły się z NewConnect. Ofertę publiczną przeprowadziła natomiast tylko jedna – działający w sektorze kosmicznym Creotech. Udało mu się pozyskać na inwestycje prawie 40 mln zł. Grzegorz Brona, prezes Creotechu, podkreślał, że mimo niezwykle trudnej sytuacji rynkowej oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyła 40-proc. stopa redukcji zapisów w transzy inwestorów detalicznych.

NC ratuje statystyki

– Wydaje się, że w najbliższych miesiącach na debiut mogą liczyć głównie spółki dobrze znane inwestorom, notowane na NewConnect i przenoszące się na rynek główny – uważa ekspert PwC.

Takie plany mają między innymi notowane na NewConnect firmy Bioceltix, SimFabric, Genomtec czy Pointpack. Każda z nich złożyła już prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego i ma on status „w toku”.

Czytaj więcej

Inflacja straszy na rynkach. Inwestorzy boją sie podwyżek stóp

Plany przeprowadzki na rynek główny ogłaszały też m.in. Excellence i Scope Fluidics, ale z danych na stronie KNF wynika, że postępowania w sprawie zatwierdzenia ich dokumentów zostały zawieszone.

Na samym NewConnect też widać mniejszą liczbę debiutów niż rok temu, ale rynek całkiem nie zamarł. W czwartek pojawiła się dziesiąta spółka w tym roku: HiProMine, producent alternatywnego białka. Na otwarciu notowań jego akcje zyskały 15 proc. Po południu skala zwyżek osłabła, ale popyt nadal przewyższał podaż. Debiut na NewConnect zapowiada jeszcze kilkanaście spółek, w większości producentów gier.

Globalna tendencja

Załamanie na rynku ofert pierwotnych widać w szczególności w Europie i Stanach Zjednoczonych.

– Tam procesy przygotowań do IPO trwają dłużej, harmonogramy są często modyfikowane o kilka różnych scenariuszy czasowych, a zaangażowanie wybranych inwestorów w fazie pre-IPO jest również trudniejsze – podkreśla Margol. Dodaje, że obecnie na głównych europejskich parkietach debiuty mają charakter niemal incydentalny i jedynie na giełdach w Azji aktywność w zakresie IPO, choć mniejsza, wydaje się bardziej stabilna.

Giełda
Indeksy podnoszą się bez przekonania
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Giełda
Simple, Sygnity, a teraz przyszedł czas na Asseco. Jakie plany ma grupa TSS?
Giełda
Widmo kolejnej wojny handlowej straszy na giełdach
Giełda
Lekka korekta na koniec rewelacyjnego stycznia na GPW
Giełda
Polski informatyczny gigant ma nowego inwestora. Akcje drożeją na giełdzie