Prezes firmy Joze Colaric ujawnił wczoraj, że spółka planuje debiut w Warszawie do końca czerwca 2012 r.
Władze słoweńskiego koncernu farmaceutycznego zapowiadały już pół roku temu, że firma przygotowuje się do wejścia na polski rynek kapitałowy. Nie ujawniały jednak nawet przybliżonego terminu debiutu. Krka jest największą spółką giełdową w Słowenii o kapitalizacji około 1,8 mld euro. Jeśli zrealizuje swoje plany, będzie pierwszym „tradycyjnym" producentem leków notowanym na warszawskiej giełdzie. Nie licząc Biotonu, branża farmaceutyczna w Polsce reprezentowana jest na rynku kapitałowym głównie przez dystrybutorów leków (Neuca, Pelion – dawna Polska Grupa Farmaceutyczna i Farmacol). Na NewConnect notowanych jest też kilka firm biotechnologicznych, spośród których największa to Mabion. Na główny giełdowy parkiet miał wejść Polski Holding Farmaceutyczny, złożony z trzech Polf, ale spółki trafiły osobno do prywatyzacji. Nic nie wyszło też dotąd z giełdowych planów Polpharmy Jerzego Staraka.
Słoweński koncern może spotkać się z zainteresowaniem inwestorów także dlatego, że jest już mocno rozpoznawalną marką w Polsce. Ma fabrykę na warszawskiej Ochocie. Jej budowę zaczął w 1997 r., gdy otrzymał koncesję na prowadzenie hurtowni leków. Grupa nie będzie sprzedawać nowych akcji. Do obrotu ma trafić część papierów z Lublany. Choć koncern jest w trójce największych spółek na słoweńskiej giełdzie, średnia wartość obrotów akcjami spółki nie przekracza miliona euro dziennie, więc zarząd spółki Krka liczy na to, że notowania za granicą pozwolą poprawić płynność papierów.
Grupa, produkująca takie preparaty jak bilobil czy septolete, chce też się rozwijać na Wschodzie. Planuje wybudowanie zakładu pod Moskwą za 135 mln euro. To najnowszy trend wśród międzynarodowych koncernów farmaceutycznych: w ostatnim czasie decyzję o ulokowaniu w Rosji swoich zakładów podjęły m.in. Astra Zeneca, Sanofi, Nycomed i Novo Nordisk.
Na warszawskiej giełdzie od kilku miesięcy notowany jest już drugi co do wielkości bank Słowenii Nova Kreditna Banka Maribor. Według raportu PwC w trzecim kwartale 2011 r. Warszawa jest liderem pod względem liczby giełdowych debiutów.