Liderzy znów wybrani

KGHM, PKN Orlen, mBank oraz PKO BP – właśnie te spółki tworzą raporty roczne, które powinny być wzorem dla innych firm.

Publikacja: 22.10.2014 09:00

Już po raz dziewiąty Instytut Rachunkowości i Podatków ogłosił wyniki konkursu „The Best Annual Report 2013", wyróżniając tym samym spółki, których raporty roczne mają największą wartość dla akcjonariuszy i inwestorów. Tym razem bezkonkurencyjne okazały się Tauron oraz Bank Pocztowy, które wyprzedziły m.in. JSW, ING Bank Śląski, Grupę Lotos oraz PZU.

Warto wyciągać wnioski

– Zwycięstwo w konkursie jest efektem pracy zespołowej: dyrektorów finansowych, głównych księgowych, zarządów, działów relacji inwestorskich, marketingu, reklamy i nadzorów właścicielskich – podkreśla Małgorzata Gula, prezes Instytutu Rachunkowości i Podatków. – Najważniejszą rolę odgrywają jednak główni księgowi i dyrektorzy finansowi, bo podstawą do dalszych opracowań, takich jak sprawozdanie zarządu z działalności, są właśnie dane finansowe – dodaje.

Podkreśla przy tym istotną rolę firm audytorskich. – Bardzo często słyszymy od uczestników konkursu, że nie mogliby osiągnąć sukcesu bez pomocy audytora. Dziś dobry audytor nie powinien się ograniczać do badania sprawozdania finansowego. W okresie recesji powinien szybko reagować na możliwe przyszłe kłopoty spółki. To niełatwe zadanie, ale niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego – zaznacza.

Łącznie w dziewięciu edycjach konkursu wzięło już udział 80 proc. spółek z WIG20 i połowa firm tworzących mWIG40 oraz sWIG80. W tym roku do finału zakwalifikowały się 32 podmioty. Wszystkie one sporządzają skonsolidowane sprawozdania finansowe według MSSF (Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej) oraz MSR (Międzynarodowe Standardy Rachunkowości).

Jak podkreśla Małgorzata Gula, już sam udział w tym przedsięwzięciu stanowi bardzo czytelny sygnał, że zarząd firmy chce prowadzić przejrzystą politykę informacyjną. – Ponadto każda spółka biorąca udział w konkursie otrzymuje szczegółowy arkusz ocen z uwagami członków kapituły, dzięki czemu można z roku na rok doskonalić raport roczny. Dotychczasowa praktyka pokazuje, że jest wiele spółek, które zastosowały się do uwag kapituły konkursu i z niepunktowanych miejsc awansowały do wyróżnień i nagród – podkreśla prezes Instytutu Rachunkowości i Podatków.

Zdaniem Małgorzaty Guli na uwagę zasługują raporty roczne spółek, które po raz pierwszy zdecydowały się na wzięcie udziału w konkursie i od razu osiągnęły bardzo dobre wyniki. Do tego grona należą Energa, Enea, Syntos i PKP Cargo. – Nie wszystkie mogliśmy wyróżnić, ponieważ konkurencja była bardzo duża, ale gratulujemy zarządom wysokiej jakości raportów rocznych – komentuje Gula.

Wysyp e-raportów

Oprócz głównych nagród przyznano również nagrody specjalne The Best Of The Best dla spółek, które trzykrotnie zdobyły nagrodę główną w tym konkursie. – Miło nam poinformować, że prawo do tytułu modelowego raportu rocznego utrzymał KGHM, PKN Orlen, mBank oraz PKO BP – informuje Gula.

Dodaje, że nagrodę za najlepszy raport roczny w internecie otrzymały z kolei JSW oraz ING Bank Śląski. – Nie wszystkie spółki rozumieją, że internet jest najszybszym źródłem informacji i na stronie emitenta powinien znajdować się przystępny raport roczny – zaznacza. – W bieżącym roku mamy jednak prawdziwą eksplozję nowych portali finansowych. Oprócz JSW i ING BSK warto wyróżnić mBank i Bank Millennium. To właśnie te spółki pokazują kierunek sprawozdawczości finansowej w internecie – przekonuje.

Swoją nagrodę za stały wysoki poziom sprawozdania finansowego przyznał również miesięcznik „Rachunkowość". Powędrowała ona do PGNiG. Natomiast wyróżnienie za najlepszy debiut otrzymał Synthos. W kategorii NewConnect nagroda główna trafiła natomiast do spółki LUG, a wyróżnienie do Mediacap i Internet Media Services.

W jaki sposób wybierane są najlepsze raporty? Pierwszym kryterium selekcji jest analiza opinii biegłego rewidenta. Następnie każdy raport oceniany jest przez cztery zespoły, które opiniują sprawozdanie zarządu z działalności, zastosowanie międzynarodowych standardów, wartość użytkową oraz raport roczny w internecie. Suma pracy tych zespołów może dać maksymalnie 100 pkt. Zwycięzca konkursu, Tauron, uzyskał 83,76 pkt, a najlepsza instytucja finansowa – Bank Pocztowy – 83,13 pkt.

Partnerami konkursu byli: PKO TFI, PZU Zdrowie, KGHM TFI, PWC, PKP Cargo, Anwil, Mazars, Codec, Dom Maklerski mBanku, CDM Pekao, Rubicon Partners oraz KPMG.

Już po raz dziewiąty Instytut Rachunkowości i Podatków ogłosił wyniki konkursu „The Best Annual Report 2013", wyróżniając tym samym spółki, których raporty roczne mają największą wartość dla akcjonariuszy i inwestorów. Tym razem bezkonkurencyjne okazały się Tauron oraz Bank Pocztowy, które wyprzedziły m.in. JSW, ING Bank Śląski, Grupę Lotos oraz PZU.

Warto wyciągać wnioski

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Giełda
Niezwykły tydzień na warszawskiej giełdzie
Giełda
Historia pisze się na naszych oczach. WIG w końcu zdobywa 100 tys. pkt
Giełda
Historyczny dzień na GPW. Nowe rekordy indeksów
Giełda
Giełda w Warszawie w górę mimo przeceny na zagranicznych rynkach
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW