Brakuje unijnego Funduszu Odbudowy

Polska znalazła się na dalekim, 18. miejscu w prognozie wzrostu produktu krajowego brutto, którą Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek.

Publikacja: 16.05.2023 03:00

Inflacja, zaostrzone warunki finansowania oraz niskie zaufanie konsumentów i przedsiębiorców odbijaj

Inflacja, zaostrzone warunki finansowania oraz niskie zaufanie konsumentów i przedsiębiorców odbijają się na popycie wewnętrznym w Polsce – mówi komisarz Paolo Gentiloni.

Foto: EPA – OLIVIER MATTHYS

– Wzrost gospodarczy w Polsce wyraźnie zwolni, ponieważ podwyższona inflacja, zaostrzone warunki finansowania oraz niskie zaufanie konsumentów i przedsiębiorców odbijają się na popycie wewnętrznym – powiedział komisarz Paolo Gentiloni. Według niego aktywność gospodarcza powinna ożywić się w przyszłym roku wraz ze stopniowym wygasaniem presji inflacyjnej i poprawą warunków finansowania. Wzrost realnego PKB spowolni do 0,7 proc. w 2023 r., a następnie ponownie wzrośnie do 2,7 proc. w 2024 r.

W tym roku spada konsumpcja prywatna, ponieważ impuls płynący z napływu ludności z Ukrainy stopniowo wygasa, a podwyższona inflacja negatywnie wpływa na dochody realne. Biorąc pod uwagę duży udział kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu, na konsumpcji negatywnie odbije się także dalszy wzrost stóp procentowych. Pozytywnie na PKB wpłynie dodatnie saldo handlowe. Bo z powodu wspomnianych wcześniej przyczyn spadnie popyt na import. Eksport będzie natomiast rosnąć, dlatego, że w czasie pandemii firmy nagromadziły zapasy, których będą się teraz pozbywać, co będzie możliwe dzięki udrożnieniu powstałych jeszcze w pandemii wąskich gardeł, a także dzięki napływowi inwestycji zagranicznych.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Fundusze europejskie
Polska prezydencja przygotuje grunt pod negocjacje budżetu UE
Fundusze europejskie
Wkrótce miliardy z KPO trafią do Polski. Wiceminister finansów podał datę
Fundusze europejskie
Horizon4Poland ’24 - fundusze europejskie na polskie projekty B+R!
Fundusze europejskie
Pieniądze na amunicję i infrastrukturę obronną zamiast na regiony
Fundusze europejskie
Piotr Serafin bronił roli regionów w polityce spójności