„Rzeczpospolita” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu 2024
Aktualizacja: 22.11.2024 02:32 Publikacja: 09.08.2024 02:05
XXXIII Forum Ekonomiczne w Karpaczu 3-5 wrzesnia 2024r.
Przytłaczająca większość badań potwierdza, że ocieplenie klimatu jest spowodowane działalnością człowieka: m.in. korzystaniem z paliw kopalnych, praktykami rolniczymi oraz zmianami w wykorzystaniu gruntów. Od radykalnych zmian na rzecz poprawy stanu środowiska stroni wiele organizacji i krajów, które najbardziej przyczyniają się do jego pogorszenia. Jakie działania należy podjąć, aby uniknąć katastrofy? Czy istnieją alternatywne sposoby walki ze zmianą klimatu?
W panelu „Co zrobić, by powstrzymać zmiany klimatu? – szukając alternatywnych rozwiązań” udział wezmą: Sage Lenier, założycielka i dyrektor wykonawcza Sustainable & Just Future, USA; Elena Mateescu, dyrektor generalna Krajowej Administracji Meteorologicznej, Rumunia; Mirosław Proppé, prezes Fundacji WWF Polska; Katarína Hazuchová, niezależna analityk ds. środowiska, GPoT, ŠIOV, Aldesa, Słowacja; Jovan Rajić, założyciel i główny pełnomocnik Instytutu Regulacji Odnawialnych Źródeł Energii i Środowiska (RERI), Serbia; Małgorzata Golińska, poseł na Sejm, Janusz Włodarczyk, członek zarządu Lidl Polska; Jens Nielsen, dyrektor generalny World Climate Foundation, Dania.
Potrzebne są wspólne działania wszystkich interesariuszy związanych z internetem i wychowywaniem dzieci.
Joint action is needed from all stakeholders concerned with the internet and raising children.
Trzeba wykorzystać dostępne dane i technologie, aby zapewnić pacjentowi szybszy dostęp do usług medycznych – mówi Monique Clua Braun, Country President Novartis Poland.
Digitalizacja już teraz pomaga skrócić czas potrzebny na udzielenie pomocy pacjentom. Pomaga też monitorować stan pacjenta w szpitalu – mówi Jens Jakob Gustmann, lider regionu Europy Środkowej i Wschodniej w firmie Philips.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Potrzebujemy w UE regulacji bardziej nastawionych na innowacje i współpracę – mówi Stephan Schraff, Head Public Affairs EU, Bayer.
Celem Kongresu jest refleksja nad współczesnym znaczeniem pamięci jenieckiej w kontekście obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą i szerzej konfliktów zbrojnych na świecie, jak również wymiana dobrych praktyk w zakresie zarządzania pamięcią, sieciowanie środowisk związanych z pamięcią jeniecką oraz diagnoza problemów i wyzwań.
Choć od ostatniego gwizdka mistrzostw w Polsce i Ukrainie minęło 12 lat, dopiero teraz rząd formalnie zakończy przygotowania do tej imprezy. Usunie przepis mówiący o przedstawianiu corocznych sprawozdań dotyczących Euro 2012 – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Czy w rządzie będzie wicepremier ds. gospodarczych? Co dalej ze strategią imigracyjną i planami ws. energetyki? Jak w dalszej perspektywie wygląda przyszłość Polski i świata? Takie pytania padały podczas tegorocznego EFNI w Sopocie.
Transformacja energetyczna zwiększy zapotrzebowanie na dobrze wykwalifikowanych pracowników w tej branży – ocenia Dariusz Marzec, prezes PGE.
Przedsiębiorcy alarmują, że nadmiar unijnej biurokracji uderza w biznes – znaczne zasoby kierowane są na wypełnianie regulacji, co hamuje rozwój produktów i usług.
Przedsiębiorstwa coraz częściej patrzą na klienta już nie tylko jak na konsumenta. Starają się zadbać o jego dobrostan, wychodząc poza standard rynkowy. To kwestia odpowiedzialności wspartej odpowiednimi regulacjami.
Rodzimi przedsiębiorcy powinni być aktywni w Brukseli, ponieważ prawo tam stanowione dotyczy w dużej mierze kwestii gospodarczych, a zatem kluczowych dla biznesu. Polska prezydencja sprzyja nagłośnieniu najbardziej palących kwestii.
Unijne standardy, neutralność technologiczna i różnorodność na rzecz wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas