Forum Ekonomiczne

„Rzeczpospolita” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu 2024

Czasy pasywnej konsumpcji energii się skończyły

Nieświadoma konsumpcja energii przez przedsiębiorstwa będzie bardzo kosztowna, grozi nawet utratą konkurencyjności– mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na obszar Europy Środkowo-Wschodniej.

Publikacja: 06.09.2023 17:56

Mnóstwo mówi się o transformacji energetycznej w skali makro. Ale co to może oznaczać dla konkretnych przedsiębiorstw?

Niestety wiele firm w Polsce próbuje zignorować transformację energetyczną, bo uważają, że ich nie dotyczy. A to dotyka nas wszystkich: konsumentów, biznesy, legislatorów, administrację publiczną itd. Transformacja energetyczna dotyczy produkcji i konsumpcji energii. Oznacza przejście z klasycznych źródeł energii opartych o surowce kopalne na OZE, które są zlokalizowane w miejscu, gdzie energia jest zużywana. To też przesyłanie energii za pomocą sieci, które są elastyczne i zapewniają niezawodny dostęp do energii. Jednocześnie pozwalają przesyłać energię w dwie strony.

Dla przeciętnego przedsiębiorcy oznacza to, że czasy pasywnej konsumpcji energii się skończyły. Nieświadoma jej konsumpcja będzie bardzo kosztowna, grozi nawet utratą konkurencyjności.

Wchodzi raportowanie niefinansowe. Wszyscy musimy pokazywać nasz ślad węglowy. Duże firmy podejmują zobowiązania dotyczące obniżenia emisji gazów cieplarnianych, również w zakresie poddostawców. Wiele małych firm jest już teraz pytanych o plany redukcji emisji.

Kryzys energetyczny spowodował, że koszt surowców energetycznych skoczył nawet kilkunastokrotnie. Ale nie tylko wzrost kosztów jest zabijający dla biznesu, ale też zmienność cen.

W zeszłym roku zrobiliśmy badanie „Elektryczność 4.0”. Wnioski są pozytywne, bo procent firm, które interesują się tematem rośnie. Ale tylko 1 na 5 przedsiębiorców wie, co to Elektryczność 4.0 i wykonuje działania w tym zakresie.

Skąd przedsiębiorca ma wiedzieć jak przeprowadzić transformację energetyczną swojej firmy? Sam tego nie wymyśli.

Większość przedsiębiorców czerpie informacje z Internetu. Duzi producenci, jak Schneider Electric, zajmują się doradztwem w zakresie przeprowadzenia transformacji energetycznej wewnątrz firmy. Mając doświadczenie wdrożeń we własnej organizacji oferujemy oprogramowanie, produkty, usługi oraz doradztwo dla międzynarodowych klientów. Mówimy, co trzeba zrobić.

A jak ten cały proces sfinansować?

Kosztem jest inwestycja w OZE, ale jednocześnie zwrot z niej jest stosunkowo krótki. Inwestycja w aktywne zarządzanie energią prowadzi do eliminacji marnotrawstwa energetycznego oraz kształtowania postaw prooszczędnościowych. Każdy niekupiony kW energii jest czystą oszczędnością.

Co straci firma, która nie wdroży transformacji energetycznej?

Straci wizerunek i konkurencyjność. Coraz więcej firm zaczyna patrzeć nie tylko na koszt i parametry techniczne oferowanych produktów, ale też ślad węglowy. Jest też kwestia przyciągania talentów. My mamy reputację bardzo zielonej firmy. Ponad 50 proc. młodych ludzi, których zatrudniamy, przychodzi do nas z powodu naszej strategii wpływania na klimat.

Na jakim etapie transformacji są polskie firmy?

Duże firmy podążają za trendem światowym i tu nie odstajemy. Gorzej jest w przypadku małego biznesu, który trwa w nieświadomości. Chociaż kryzys energetyczny go powoli budzi. 90 proc. firm odczuło wzrost kosztów energii. Koło tego nie da się przejść obojętnie.

notował: Grzegorz Balawender

Partner relacji: Schneider Electric

Forum Ekonomiczne
Potrzebna platforma współpracy
Forum Ekonomiczne
Bezpieczeństwo młodych w sieci. Wyzwania i kierunki działań
Forum Ekonomiczne
Online safety for young people. Challenges and courses of action
Forum Ekonomiczne
Nowoczesna opieka zdrowotna musi opierać się na współpracy
Forum Ekonomiczne
Jens Jakob Gustmann, Philips: Nie ma odwrotu od cyfryzacji w opiece medycznej