Nie ma lekarstwa na zerowe stopy procentowe

Informacje o szczepionkach na Covid-19 sprowokowały przecenę obligacji. Gdyby się pogłębiła, mogłaby paradoksalnie spowolnić odbudowę gospodarek.

Publikacja: 16.11.2020 21:00

Nie ma lekarstwa na zerowe stopy procentowe

Foto: Bloomberg

Poniedziałkowy komunikat firmy Moderna na temat wysokiej skuteczności opracowanej przez nią szczepionki na Covid-19 spowodował na rynku obligacji znacznie słabszą reakcję niż podobne informacje Pfizera i BioNTechu sprzed tygodnia. To sugeruje, że optymizm na rynkach finansowych związany z perspektywą zdławienia pandemii nie doprowadzi w najbliższym czasie do istotnej przeceny obligacji.

Doniesienia Pfizera i BioNTechu z zeszłego poniedziałku sprawiły, że obligacje skarbowe na najważniejszych rynkach – szczególnie zaś w USA – wyraźnie potaniały (wzrosła ich rentowność, która porusza się w kierunku odwrotnym do cen). Już wtedy większość analityków oceniała, że to zjawisko nie będzie jednak trwałe. Owszem, szanse na ożywienie gospodarcze z prawdziwego zdarzenia, a w ślad za nim na wzrost inflacji i podwyżki stóp procentowych, powinny prowadzić do wzrostu rentowności obligacji, szczególnie tych średnio- i długoterminowych. Tyle że w krótkim okresie miałoby to negatywne konsekwencje gospodarcze. Byłoby ekwiwalentem zaostrzenia polityki pieniężnej i podnosiłoby koszty finansowania polityki antykryzysowej rządów.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Finanse
Pary, które rozmawiają o pieniądzach i wspólnie nimi zarządzają, są szczęśliwsze
Finanse
Jest nowy program mieszkaniowy. „Rząd na wojnie z deweloperami i flipperami"
Finanse
Jak rosną oszczędności Polaków? Padł nowy rekord
Finanse
SGH startuje z Otwartym Uniwersytetem Ekonomicznym
Finanse
Firmy pożyczkowe „skradły” bankom sporo klientów. Dlaczego Polacy je wybierają?