Raje podatkowe mają się doskonale. Europejskie bardziej szkodliwe od azjatyckich

Duże firmy ponadnarodowe schowały w 2022 r. w rajach podatkowych ponad miliard dolarów zysków, 35 proc. tego co zarobiły, mimo zaostrzenia przepisów podatkowych na świecie. A obłożenie miliarderów stawką 2 proc. dodatkowego podatku dałoby rządom na świecie stały zastrzyk finansowy ponad 212 mld dolarów rocznie, a w Europie 40 mld euro - ogłosiło w raporcie Europejskie Obserwatorium Fiskalne.

Publikacja: 26.10.2023 17:54

Raje podatkowe mają się doskonale. Europejskie bardziej szkodliwe od azjatyckich

Foto: Adobe Stock

Mimo różnych dużych afer w ostatnich latach (Panama Papers, LuxLeaks, Swissleaks) i ujawniania przypadków uchylania się od płacenia podatków (poprzez np. mechanizm optymalizacji podatkowej) świat nie znał skali tego zjawiska od 2019 r. W 2016 r. mówiło się, że firmy ponadnarodowe i najwięksi bogacze na świecie ukryli 650 mld dolarów dochodów, w 2019 r. była już mowa o 900 mld.

Europejskie Obserwatorium Fiskalne (OEF) związane z paryską uczelnią ekonomiczną, kierowane przez ekonomistę Gabriela Zucmana opublikowało kilka dni temu nową ocenę. Po raz pierwszy wymieniono sumę ponad biliona dolarów zysków osiągniętych w latach 2021 i 2022.

Pozostało 83% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Finanse
Hakerzy zagrożeniem dla banków. Muszą być gotowe na wyścig zbrojeń cybernetycznych
Finanse
Chińskie banki dokręcają śrubę Rosji. Kontrolują eksport przez kraje trzecie
Finanse
HSBC kończy zarabiać w Rosji. Nie chciał, ale musiał
Finanse
Rząd deklaruje bliski koniec prac nad podwyżką zasiłku pogrzebowego
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Finanse
Utrudnienia dla klientów banków. Komunikaty wydały m.in. PKO BP, ING i mBank