Aktualizacja: 22.11.2024 02:21 Publikacja: 20.10.2023 03:00
Foto: Chris Ratcliffe/Bloomberg
Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich doszła podczas czwartkowej sesji do 4,987 proc., co było najwyższym poziomem od 2007 r. Rentowność papierów dwuletnich wynosiła wówczas 5,24 proc., a niedawno sięgnęła najwyższego poziomu od 2006 r. Rentowność amerykańskich trzydziestolatek wynosiła natomiast w czwartek po południu 5,05 proc. i była na podobnym poziomie jak 16 lat temu. Impulsami do zwyżek dochodowości amerykańskiego długu były w ostatnich dniach m.in. zaskakująco dobre dane o sprzedaży detalicznej w USA za wrzesień oraz „jastrzębia” wypowiedź Christophera Wallera, członka Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej. Waller stwierdził, że zacieśnianie polityki pieniężnej w USA jeszcze się nie skończyło, a podwyżka stóp o 25 punktów bazowych jest możliwą opcją. Inwestorzy nerwowo czekali też na wieczorne przemówienie Jerome’a Powella, szefa Fedu. Barometr CME Fed Watch wskazywał, że jest 94 proc. szans na to, że Fed 1 listopada pozostawi swoją główną stopę procentową w przedziale 5,25–5,5 proc. Ryzyko tego, że do podwyżki o 25 pkt baz. dojdzie na posiedzeniu zaplanowanym na 13 grudnia, wyceniał on jednak na 37 proc. Inwestorzy obawiają się więc, że Fed i inne kluczowe banki centralne mogą jeszcze wrócić do podwyżek stóp, a nawet jeśli tego nie zrobią, to i tak będą długo je utrzymywać na wysokich poziomach.
"Bycze" prognozy dla złota wciąż się pojawiają. Nawet jednak optymiści spodziewają się, że droga do nowych rekordów może być bardzo wyboista.
Mimo że Fundusz Rezerwy Demograficznej istnieje od 22 lat i cały czas płacimy do niego składkę.
Choć malkontenci narzekają, że PPK rosną zbyt wolno, a liczba ich uczestników jest daleka od oczekiwań, to ci, którzy do nich przystąpili, raczej się nie skarżą.
Kreml wprowadza zakaz miningu, czyli kopania kryptowalut. W wielu regionach Rosji kopanie cyfrowych pieniędzy urosło do niebotycznych rozmiarów. Zdaniem władz mining „zjada cały wolny prąd”, co nie pozwala na podłączanie do sieci nowych klientów. Ale jest też inny problem.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Regulacje, technologia, podatek bankowy, konkurencja – tematy te spędzają sen z powiek bankierom. Jak odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się świata?
– Polscy inwestorzy nie mają świadomości, że w detalicznych obligacjach skarbowych indeksowanych inflacją mają fantastyczny instrument – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
W sprzyjających okolicznościach rząd mógłby zapożyczać się w 2025 r. w miarę bezpiecznie. Ale koszty obsługi długu będą szybko rosły. Istnieje ryzyko, że wymkną się spod kontroli.
Emitenci obligacji korzystają z tego, że banki centralne zaczęły obniżać stopy, a spready pomiędzy rentownościami obligacji stały się węższe.
Jest środa, 23 października. W dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wydarzenia gospodarcze.
Przepisy o dematerializacji akcji zostaną doszczegółowione. Ale rodzą też pytania o skutki zmian.
Przy spełnieniu ustawowych warunków samo nabycie akcji jako zdarzenie następujące w wyniku realizacji programu motywacyjnego nie stanowi przychodu do opodatkowania dla beneficjentów programu.
W świecie inwestycji poszukujesz nie tylko możliwości wzrostu kapitału, ale także partnera, który zrozumie Twoje cele i pomoże Ci osiągnąć sukces finansowy. Winners Investments o.c.p., a.s., twórca platformy Mooninvest, oferuje nie tylko dostęp do atrakcyjnych funduszy ETF, ale przede wszystkim solidną platformę inwestycyjną, opartą na doświadczeniu, wiedzy, zaufaniu i nowoczesnych rozwiązaniach automatyzacji. Dodatkowo, Mooninvest umożliwia pomnażanie oszczędności, dostarczając narzędzia i strategie, które maksymalizują zyski przy zachowaniu zrównoważonego poziomu ryzyka.
Rola samorządów w Polsce podlegała szeregowi zmian w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Wpływ na to miały zarówno czynniki zewnętrzne: poczynając od transformacji ustrojowej w 1989 r., poprzez wstąpienie Polski do NATO i UE oraz absorpcję środków unijnych, procesy związane z międzynarodowym układem sił i alokacji zasobów produkcyjnych, czy czynniki wynikające ze zmian klimatycznych; jak i wewnętrzne: w tym poziom i tempo rozwoju gospodarczego, zmiany poziomu i oczekiwań społeczeństwa w zakresie jakości życia, modyfikacje w obszarze legislacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas