Ranking konkurencyjności globalnych centrów finansowych (GFCI) dwa razy do roku publikuje firma Z/Yen Group. Powstaje on na podstawie sondażu wśród finansistów oraz ponad 150 wskaźników dotyczących m.in. kondycji gospodarki, otoczenia regulacyjnego i podatkowego, jakości infrastruktury oraz poziomu rozwoju sektora finansowego. Jego 33. edycja, uwzględniająca 120 miasta, ukazała się w czwartek.
Czołówka zestawienia jest od lat praktycznie niezmienna. Od 24. edycji rankingu, opublikowanej we wrześniu 2018 r., na prowadzeniu jest Nowy Jork. Dalej jest Londyn, dawniej często lider, a za nim Singapur i Hongkong. Na piątym miejscu, tak jak w poprzedniej edycji, z września 2022 r., znalazło się San Francisco, które jeszcze kilka lat temu znajdowało się w drugiej dziesiątce.
Czytaj więcej
Polska zajęła 14. miejsce w tegorocznym rankingu krajów najbardziej atrakcyjnych dla inwestycji w nowoczesne usługi biznesowe. Ale chcąc je utrzymać, musimy zadbać o cyfrowy rozwój.
W pierwszej dziesiątce najbardziej konkurencyjnych centrów finansowych są jeszcze kolejno: Los Angeles (awans z 6. miejsca), Szanghaj (spadek z 6. Miejsca), Chicago (awans z 12. miejsca), Boston (awans z 14. miejsca) i Seul (awans z 11. miejsca). To oznacza, że wśród 10 najbardziej atrakcyjnych centrów finansowych połowę stanowią ośrodki z USA. Dla porównania, rok wcześniej w czołówce rankingu były trzy amerykańskie miasta, a przed pandemią Covid-19 - zaledwie jedno.
Warszawa najlepszy wynik w historii rankingu Z/Yen, publikowanego od 2007 r., uzyskała w 2017 r., gdy była na 36. pozycji (na 92 sklasyfikowane wówczas miasta). Wtedy po raz pierwszy wyprzedziła Wiedeń, z którym rywalizowała o miano najważniejszego centrum finansowego Europy Środkowo-Wschodniej. Kolejne rankingi przyniosły wyraźny regres atrakcyjności polskiej stolicy. W ostatnich latach Warszawa stale była w szóstej albo nawet siódmej dziesiątce. Częściowo był to efekt coraz dłuższej listy sklasyfikowanych miast, ale spadała też ocena atrakcyjności polskiej stolicy. W 2017 r. Warszawa zdobyła 664 pkt (na 1000 pkt), obecnie zaś 622 pkt.