Aktualizacja: 20.11.2024 08:19 Publikacja: 07.12.2022 12:58
Foto: PAP, Piotr Nowak
Wieść o nowej posadzie byłego prezesa Telewizji Polskiej gruchnęła w środę rano. „W dniu 5 grudnia br. Pan Jacek Kurski po raz pierwszy wziął udział w posiedzeniu polsko-szwajcarskiej konstytuanty Banku Światowego” – poinformował na swojej stronie internetowej Narodowy Bank Polski.
Sprawdziliśmy, ile może zarobić Kurski na nowym stanowisku. Okazuje się, że wynagrodzenie może przekroczyć nawet milion złotych rocznie. Według szacunków kilku największych portali rekrutujących w USA i firm analitycznych dyrektor wykonawczy w Banku Światowym, w zależności od różnych zależności, może otrzymać rocznie od 200 tys. dolarów do nawet 600 tys. USD. Co ważne, szacunek ten dotyczy tylko podstawowej pensji (stanowi z reguły około 55 proc. wszystkich możliwych rocznych wpływów dyrektora). Pozostała kwota (45 proc. rocznych wpływów) to różnego typu dodatki (np. premie, bonusy, udziały w zysku, emerytalne konto,…). Do tego dochodzi zapewne „służbowy” budżet na wydatki reprezentacyjne czy logistyczne (przejazdy czy przeloty służbowe). Generalnie, średni szacunek łącznego wynagrodzenia dyrektora wykonawczego Banku Światowego wynosi w 2022 roku około 350 tys. USD rocznie.
Mimo że Fundusz Rezerwy Demograficznej istnieje od 22 lat i cały czas płacimy do niego składkę.
Choć malkontenci narzekają, że PPK rosną zbyt wolno, a liczba ich uczestników jest daleka od oczekiwań, to ci, którzy do nich przystąpili, raczej się nie skarżą.
Kreml wprowadza zakaz miningu, czyli kopania kryptowalut. W wielu regionach Rosji kopanie cyfrowych pieniędzy urosło do niebotycznych rozmiarów. Zdaniem władz mining „zjada cały wolny prąd”, co nie pozwala na podłączanie do sieci nowych klientów. Ale jest też inny problem.
Regulacje, technologia, podatek bankowy, konkurencja – tematy te spędzają sen z powiek bankierom. Jak odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się świata?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W dniu ogłoszenia zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich majątki dziesięciu najbogatszych potentatów biznesowych na Ziemi urosły łącznie o 64 mld dol. Do końca tygodnia jeszcze trochę się powiększyły.
Nie ma tradycji w Polsce prawyborów. Widać to po tej kampanii prowadzonej przez KO - mówił w rozmowie z RMF FM wiceprezes PiS Michał Wójcik.
Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się w sierpniu przyszłego roku. W najnowszym badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” Polacy są podzieleni, jeśli chodzi o ocenę szans prezydenta w międzynarodowej i politycznej karierze.
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Dywersje na Bałtyku, nowa doktryna nuklearna Putina, amerykańskie rakiety dalekiego zasięgu wycelowane w Rosję z Ukrainy. Niekontrolowana eskalacja czy widmo nadchodzących rokowań?
Donald Trump zdecydował o obsadzie Departamentu Edukacji w swojej administracji. Wcześniej Trump proponował likwidację tego Departamentu.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Prezydent Joe Biden wydał zgodę na dostarczenie Ukrainie min przeciwpiechotnych - podaje „Washington Post” powołując się na dwa źródła w amerykańskiej administracji.
Za liberalizacją polityki karnej powinny iść działania, które zminimalizowałyby ryzyko powrotu skazanych na przestępczą drogę. Dziś nie idzie to w parze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas