Inwestorzy wyprzedają rosyjskie obligacje. Strach przed sankcjami

Rynek wstrzymał oddech w oczekiwaniu na nowe sankcje USA wobec Rosji. Inwestorzy spodziewają się, że tym razem Biały Dom uderzy w rosyjski dług i wyprzedają obligacje.

Aktualizacja: 23.03.2021 11:37 Publikacja: 23.03.2021 09:49

Inwestorzy wyprzedają rosyjskie obligacje. Strach przed sankcjami

Foto: AFP

Rosyjski rynek długu publicznego nadal spada w obliczu przyspieszającej inflacji, podwyżki stóp procentowych banku centralnego i zbliżającego się „dnia X”, kiedy to administracja Bidena ogłosi nowe sankcje wobec Federacji Rosyjskiej.

Indeks RGBI, który obserwuje ceny obligacji pożyczek federalnych, pod koniec notowań w poniedziałek spadł o kolejne 0,36 proc. kończąc na minusie dziewiąty dzień z rzędu, informuje finanaz.ru. To najdłuższy ciągły spadek od sierpnia 2018 r. Indeks spadł do rocznych minimów.

Zainteresowanie rosyjskimi obligacjami skarbowymi zmniejsza się, pomimo że oprocentowanie wszystkich rządowych papierów wartościowych z 8-letnim terminem wykupu, zostało podniesione powyżej 7 procent. W poniedziałek 18-letnie papiery potaniały o 0,57 proc. przy wzroście rentowności do 7,28 proc. w skali roku; 10-letnie straciły 0,45 proc., a 7-letnie z oprocentowaniem 6,92 proc. stały się tańsze o 0,46 proc.

Bank Rosji oficjalnie zamknął w piątek cykl obniżek podstawowej stopy procentowej, podnosząc ją do 4,5 proc. w skali roku i zapowiadając dalszy ruch w górę na kolejnych posiedzeniach. Inwestorzy oczekują, że administracja Bidena wprowadzi w tym tygodniu nowy pakiet sankcji m.in. przeciwko rynkowi długu publicznego.

- Choć w Waszyngtonie taki scenariusz uważany jest za ostateczność, to rosyjski resort finansów poważnie traktuje zagrożenie i przygotował już plan działania. Według niego obligacje skarbowe zostaną wykupione przez banki rosyjskie, którym bank centralny może zapewnić płynność.

Tendencja na rynku to „teraz te obligacje tracą na wartości i strach jest kupować” - mówi Jewgienij Żornist, zarządzający portfelem Alfa Capital Management Company. Z drugiej strony, poziomy rentowności „wyglądają atrakcyjnie w perspektywie średnio- i długoterminowej” - dodaje. Jednak zagraniczni inwestorzy pozbywają się rosyjskich papierów wartościowych, a rosyjskie banki je kupują ponosząc straty - pisze Locko AM.

Według Banku Rosji w lutym nierezydenci wyprzedali papiery o wartości 74 mld rubli (3,9 mld zł), a ich udział w rynku spadł do najniższego poziomu od prawie pięciu lat.

„W najbliższych tygodniach decydującym czynnikiem dla rosyjskich obligacji rządowych będzie geopolityka, czyli możliwość nałożenia poważniejszych sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych” - ostrzega ITI Capital.

Finanse
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Finanse
W ciągu kilku dni z PPK ubył prawie miliard złotych. Skąd te zawirowania?
Finanse
Cła Donalda Trumpa biją w aktywa PPK, ale nerwowe reakcje są niewskazane
Finanse
Czego od audytora potrzebuje średnia firma i jej inwestorzy? Audyt szyty na miarę
Finanse
Ludzie nadal są najważniejszym ogniwem w audycie