Split Payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, wejdzie w życie 1 lipca jako system nieobowiązkowy. Jednak Ministerstwo Finansów chce, aby miały nim być objęte obowiązkowo wszystkie branże. Dlatego też nawet firmy, które nie planują obecnie wykorzystywania MPP, powinny wiedzieć, jakie zmiany w ich działalności przyniesie jego wprowadzenie. Te zaś, które ze Split Payment skorzystają, już powinny być do tego przygotowane.
Wpływ na płynność
Warto przede wszystkim wiedzieć, że dobrowolność dotyczy tylko nadawcy - u odbiorcy wartość podatku (wskazana w przelewie przez płatnika) automatycznie zostanie zaksięgowana na rachunku VAT. Przelew w mechanizmie podzielonej płatności trafi na rachunek odbiorcy wtedy kiedy jest to rachunek rozliczeniowy (czyli nie ROR) oraz jest to rachunek prowadzony w polskich złotych. Dodatkowym elementem na który należy zwrócić uwagę to fakt, że w MPP można zapłacić tylko za jedną fakturę - dotychczasowy model płatności umożliwia przedsiębiorcy płacenie za kilka faktur jednym przelewem lub też kompensowanie wzajemnych należności. To wymusza przygotowanie się działów księgowych do działania w nowych warunkach.
Odbiorca ma więcej problemów. Przede wszystkim z płynnością. Otóż dysponowanie środkami na rachunku VAT podlega restrykcjom: środki na nim zgromadzone będzie można wykorzystać jedynie do płatności za fakturę VAT i rozliczenia podatku VAT z Urzędem Skarbowym. Jedynie na pisemny, uzasadniony wniosek podatnika naczelnik Urzędu Skarbowego będzie mógł wyrazić zgodę, w drodze postanowienia, na inne przeznaczenie tych środków. De facto oznacza to ograniczenie dotychczasowej płynności. Trzeba w planowaniu finansowym bazować na kwocie netto faktur od kontrahenta. Skala tego ograniczenia będzie w bardzo dużym stopniu zależała od rozkładu harmonogramu wpływów i wydatków przedsiębiorstwa oraz od stawki VAT stosowanej przy zakupie materiałów czy usług vs stawki VAT, mającej zastosowanie przy sprzedaży produktów firmy.
Przesyłanie VAT na osobny rachunek może mieć jednak pozytywny wpływ na płynność firm. Przede wszystkim bowiem skraca sie termin zwrotu podatku - ze standardowych 60 dni do maksimum 25. Pojawia się również możliwość obniżenia wysokości zobowiązania przy jego wcześniejszej spłacie. Natomiast na całokształt działalności przedsiębiorstwa korzystny wpływ będzie miał fakt, że na podatnika wybierającego mechanizm podzielonej płatności nie będzie nakładana sankcja VAT (do kwoty podatku naliczonego wynikającej z otrzymanej faktury zapłaconej z zastosowaniem mechanizmu), co więcej - stosująca MPP firma będzie zwolniona z solidarnej odpowiedzialności za VAT.