Jego nakręcona w 2008 roku „Klasa” była jednym z najciekawszych filmów o emigrantach, jakie powstały w XXI wieku, w czasach wzmożonych migracji. Oparta była na powieści François Begaudeau, który w znacznej mierze opisał swoje własne doświadczenia jako nauczyciela w 20. dzielnicy Paryża.
Laurent Cantet zrobił swój film w czasie, gdy Francja była świeżo po olbrzymich rozruchach wywoływanych na ulicach Paryża czy Lyonu przez czarnoskórych emigrantów. Pokazał szkołę na przedmieściach stolicy. Klasę, w której obok uczniów francuskich siedzi w ławkach młodzież z Afryki, Azji, Europy Wschodniej. Ta klasa stała się dla niego swoistym laboratorium — metaforą nowej Francji. Cantet chce widzom uzmysłowić, że w dobie migracji i ogromnego napływu emigrantów takie właśnie staje się francuskie społeczeństwo. W szkolnych ławkach nie zasiadają już obok siebie Jean-Pierre, Veronique, Claude. Że młodzi Francuzi noszą też inne imiona: Nassim, Boubacar, Souleyman, Wei. I jeśli nie zasymilują się w kraju nad Sekwaną, jeśli nie zaczną kibicować francuskiej drużynie piłkarskiej i czytać francuskiej gazety, jeśli nie znajdą w nowych ojczyznach swojego miejsca, to na przedmieściach Paryża i Lyonu długo będą płonąć samochody. „Klasa” zdobyła w 2008 roku Złotą Palmę w Cannes, potem również nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Czytaj więcej
Filmy biograficzne były, są i będą. Ale od ich twórców zależy, czy widz znajdzie w nich coś ważnego dla siebie. Na festiwalu w Cannes odbędzie się premiera filmu o młodym Donaldzie Trumpie.
Laurent Cantet urodził się 11 kwietnia 1961 roku w Melle, we Francji. Studiował w Institute des Hautes Études Cinématographiques w Paryżu, pracował w telewizji. Swój pierwszy film fabularny „Zasoby ludzkie” nakręcił w 1999 r. Ta opowieść o chłopaku, który zaczął pracować na kierowniczym stanowisku w fabryce, gdzie robotnikiem był jego ojciec, została uhonorowana Cezarem dla najlepszego filmu roku. Innym znanym filmem Canteta jest też „Odjazd” (2001) – historia mężczyzny, który przed rodziną ukrywa, że został zwolniony z pracy. Z kolei jego „Na południe” było filmem o seksturystyce. Charlotte Ramnling zagrała tam starzejącą się profesor filozofii, która „sponsorowała” osiemnastoletniego Haitańczyka.
Po sukcesie „Klasy” Laurent Cantet zaczął kręcić filmy poza Francją. Jego „Letnia szkoła życia” miała premierę w sekcji Un Certain Regard w 2017 roku. Ostatni film „Arthur Rambo” pokazał trzy lata temu. Lewicowe poglądy Canteta sprawiły, że często porównywany był we Francji do Kena Loacha.